Quantcast
Channel: парапланеризъм Archives - 360mag
Viewing all 196 articles
Browse latest View live

Над Витоша и Рила с парапланер – нов рекорд

$
0
0

168 километра. Толкова успя да прелети българският крос кънтри парапланерист Ясен Савов, стартирайки почти от дома си в полите на Витоша, прелитайки над рилските върхове и кацайки обратно на същия витошки старт, от който е излетял. Фигурата, която е изпълнил с парапланера си, е т.нар. „триъгълник“ и изисква излитане и кацане от едно и също място. Освен изключително красивия полет, на който можем да се порадваме във видеото, той направи и национален рекорд за дължина на прелета.

Ясен Савов

Ясен Савов

Ето какво разказа Ясен специално за 360° след полета си:
“При обикновения прелет, при който излиташ от едно място и кацаш на съвсем друго, често непознато за теб място, го има чарът на неизвестното, на приключението да кацнеш някъде “в нищото”, и така да откриваш места, на които иначе никога не би се озовал, да се срещаш на странни места със странни и обикновени селяни и всякакви хора от плитката и дълбоката провинция, с които иначе никога не би се срещнал, да те качват на стоп и т.н.
От друга страна, при такива “затворени” полети като този, независимо от точната си форма (кръгови, триъгълни, или квадратни), има една елегантност, която много ми допада. Елегантността да излетиш от някъде, да разгледаш много, много километри красив терен, и не просто да се пуснеш по вятъра и да кацнеш където те отвее, а да имаш умението да се върнеш на същото място, и след това вместо да се чудиш как да се прибираш с часове обратно, ти да си си се прибрал сам, по въздуха, и единственото, което да ти се налага да правиш след това, е да пиеш бира и да хапваш вкусно-вкусно, със солидния кеф и задоволство от преживяното, видяното и постигнатото.”

Connecting the dots in SW Bulgaria: from Sofia, over Rila's peaks, and back.

Всичко това се случва съвсем не случайно. Ясен е най-успешният ни парапланерист в тази дисциплина в момента. В биографията си той има редица постижения на държавно и международно ниво, сред които носител на Европейската купа за 2009 г. Безспорно най-големият му успех до момента е участието на европейското първенство, провело се във Франция през 2012 г., където надделява над останалите 150 състезатели в дисциплина крос кънтри и се класира първи. През миналата година пък Ясен се класира пети в Световната купа, затова и лети с номер 5 на екипа си в момента.

Ясен Савов

Снимка: yassensavov.com

Изпълнението на такъв полет над Витоша, Верила и Рила е мечта за Ясен от много време, както сподели той пред 360°. Дълги години Ясен изследва потенциала за дълги полети на Югозападна България, изучава сложните метеорология и релеф на района и прави продължителни полети.

Ясен Савов

Снимка: yassensavov.com

Видеото и думите, които Ясен написа след полета и рекорда си, можете да видите на неговия сайт: yassensavov.com. А ако искате да разгледате по-подробно неговия GPS трак над трите планините, погледнете тук.

Ясен Савов

Маршрутът на полета. Източник: yassensavov.com


Социална кампания, осъществяваща мечти

$
0
0
лети повече

лети повече

И тази година клуб „Лети независим”, в партньорство с „Асоциация на пилотите и инструкторите по парапланеризъм”, организира социалната кампания „Лети повече”. Тя е насочена към хората в неравностойно положение, като им предоставя възможността да полетят безплатно с парапланер. Кампанията има за цел да провокира хората да направят нещо, за което са мечтали, но са смятали за непостижимо.

Желаещите да участват трябва да изпратят кратък текст (до 2000 символа), със заглавие „Искам да полетя”, отговарящ на въпроса: „Защо искате да полетите и какво е полетът за вас?” на имейл: flymore@sky-camp.com и да посочат: име, телефон, имейл, ЕГН, специфични изисквания за полет и информация за принадлежност към дадена група.

лети повече

Полетите ще се извършват от 27-и август до 30-и септември в района на град Сопот. Организаторите не поемат транспортните разходи. Към момента има 26 свободни места за тандемни полети с парапланер, които ще бъдат запълвани поред на изпращане на писмата.

Кампанията е насочена към:
• Младежи, излезли от социални домове
• Хора с физически увреждания
• Хора със зрителни проблеми
• Хора със слухови проблеми
• Самотни и многодетни майки
• Бежанци
• Наркозависими на лечение

Срокът за кандидатстване е до 4-и септември 2015г.

лети повече

Клуб “Лети Независим” си запазва правото да променя, премества и изменя изцяло или частично предоставената информация или да добавя нова.

Ако подкрепяте кампанията и искате да помогнете на още много мечтаели да полетят – свържете се с организаторите и станете партньор на инициативата. Вашето съдействие ще помогне за ежегодното ù осъществяване.

Жаргон по парапланеристки

$
0
0
Парапланеризъм

Независимо дали ви влече да се придървяте или окичвате, след като сте се засемчили и цебясали, малко жаргон от езика на парапланеристите няма да ви бъде излишен. Ето какви ключови изрази подбрахме за вас, с които да си обясните защо се въртят термики и ошамарват крила.

Парапланеризъм

Илюстрация: vigotour.com

“Давене”: При липса на термика равномерно губиш височина и планираш надолу.

“Да завъртиш термика”: когато пилотите намерят издигащ се топъл въздух, те се въртят в спирала нагоре и по този начин се издигат.

“Цебясване”: идва от Cumulus Nimbus /cb/ – буреносен облак. При бързо и сериозно развитие на облак.

“Шамар” (“ошамари ме”): когато крилото се сгъне по време на полет.

“Шут”: когато влезнеш в термична зона и усетиш как тръгваш нагоре.

“Разцъкване” (“разцъквам си крилото”): летиш, гледаш нагоре и си викаш “тц, тц, тц…”. Разцъкването е форма на опознаване между пилота и крилото. Пилотът дава команди, крилото ги изпълнява… ако се разберат, и така, докато не стане ясно кой командва.

„Дюшек“: определение за учебно крило. Бавно и тромаво, но много сигурно.

„Уши“: сгъване (доброволно) на краищата на крилото и намаляване на площта му с цел да слизаш по-бързо към земята.

„Засемчи“: при чакане на подходящи условия за летене, когато облачността се вплътнява и на пилотите не им остава нищо друго, освен да чоплят семки.

„Придървяне“: кацнал върху дърво, по аналогия от приземяване. (Отбелязваме, че дърветата наистина са добър изход за пилотите в аварийна ситуация.)

“Окичване”: по-нежната дума за придървяне. Обикновените пилоти се придървят, майсторите (особено красивите) се окичват по дърветата.

Очаквайте още жаргон от различни екстремни спортове или вижте цялата статия в брой ЛЯТО 2013 на списание 360°. Търсете ни в спортните магазини, книжарници, големите търговски центрове, разпространителската мрежа в цялата страна и всички обекти на ОМV, Lukoil, Eco и Shell, както и по репове и супермаркети в България. А за по-сигурно – най-добре се абонирайте. Ако го направите, ще можете да получите избран от вас предишен брой като подарък.

5 стадия парапланеризъм

$
0
0
Парапланеризъм

След като подбрахме за вас някои от основните изрази в жаргона на парапланериста и разбрахме какво означава да се “засемчваш”, “придървяш” и “ошамариш”, е време да видим и кои са основните стадии в този спорт. Те са общо пет, започват с голямото ходене, преминават през търпеливото чакане, ако пилотът има късмет – следва и бленуваното летене с елементи на “даване” и накрая е задължителното “кръчмене”.

Парапланеризъм

Снимка: trip101

Основни стадии в парапланеризма:

1. Всичко обикновено започва с „parawаlking“ – представлява мъкнене на крилото до върха на баира, от който ще се излита.

2. После идва моментът на „parawaiting“. Това е времето, в което трябва да се запознаеш с условията на деня и мястото, на което ще летиш. Този етап придобива съществено измерение в случай на не добри условия за летене.

3. В случай, че си преценил добре условията, следва „paragliding“!!!

4. Ако имаш условия, може да се „возиш на облаците“, а ако не хванеш термика, следва „paradiving“.

5. Като кацнеш долу, следва същественият момент на обсъждане на летателния ден в кръчмата, което е „paradrinking“.

Речникът с жаргона парапланериста можете да видите тук.

Очаквайте още жаргон от различни екстремни спортове или вижте цялата статия в брой ЛЯТО 2013 на списание 360°. Търсете ни в спортните магазини, книжарници, големите търговски центрове, разпространителската мрежа в цялата страна и всички обекти на ОМV, Lukoil, Eco и Shell, както и по репове и супермаркети в България. А за по-сигурно – най-добре се абонирайте. Ако го направите, ще можете да получите избран от вас предишен брой като подарък.

360° прогноза: 19-22 септември

$
0
0

Времето

Дългият уикенд ще започне с ясно и топло време, подходящо за планина и спорт на открито.

Антициклоналната обстановка в неделя сутринта ще се смени с циклонална и в късния неделен следобед ще започне разваляне на времето.

В събота ще е идеално за кайт и уиндсърф по морето – вятър около 6-8m/s от североизток, а по Северното Черноморие и до 10m/s. На запад от крайбрежието вятърът ще е по слаб – 2-4m/s от изток-североизток.

В Източна България ще има купесто-слоеста облачност. Над западната част от страната вятърът при земята ще е слаб – 1-4m/s, а на 2000-2500 метра – около 4-6M/s от изток.

Времето ще бъде подходящо за парапланеризъм, като най-неустойчиво се очаква да е в крайните западни части на страната.

Вятърът в Северна България ще е с 1-3m/s по-силен от другите части на страната.

В неделя се очаква да започне промяна на времето и вятърът ще отслабне още, ще е по-променлив по посока. По Черноморието ще отслабне, но ще остане североизточен, а в Западна България ще се преориентира от югозапад на 1500-2000 метра. При земята той ще бъде от югоизток.

В неделя вечерта ще започне усилване на южния вятър и над Югозападна България са възможни кратки валежи от купестодъждовни облаци.

В понеделник около обяд ще премине студен фронт с валежи и понижение на температурите. Фронтът ще се движи на изток, като в Източна България вятърът ще е от юг-югозапад със скорост 4-8m/s. Валежите ще започнат във вторник и няма да са толкова по количество както в Западна България.

Във вторник валежите ще са слаби и на малко места, главно в Източна България, но температурите ще са по-ниски. Вятърът ще бъде слаб – 2-4m/s от северозапад в Западна България и от юг 4-8m/s по Черноморието.

Прогноза за целия месец септември можете да видите тук.

Ти си на ход!

$
0
0
Есен 2015

ЕСЕН 2015

Това искаме да ти кажем с новия брой на списание 360° – ЕСЕН 2015. Той е в разпространителската мрежа от 25 септември и има 112 страници, с които да те накара да си играеш с ограниченията и препятствията и да преоткриваш света около себе си независимо къде се намираш.

Есен 2015

Акцентите в броя:

    • Фрийрън: 6 степени на свободата
    • Фикси: Укротяване на опърничавото колело
    • Дизела: Има ли живот отвъд Ком-Емине?
    • Боян Петров: 2 х 8000
    • Даунхил: Добре дошли в Петрич, Калифорния
    • Дестинации – как да удължим лятото/приближим зимата: Кейптаун, Калифорния, Хо Ши Мин, Базел
    • На стоп до Индия: RovingSnails
    • Митовете в храненето: Порция разум в чинията на активния човек
    • Съвети: Каролина и бягането
    • Байк паркове на 360 км х 2
    • Фотограф: За чистия фокус на Владимир Гергов
    • 60 години екстремизъм: Ангел Трифонов-Хъмпи
    • Профил: Георги Пелтеков-Гумата
    • Най-добрите от добрите компании/личности/продукти: „Ава“ – парашутизъм; „Балканче“ – колоездене; “Diving-bg” – гмуркане
    • Ролери: Из София на 2 х 4
    • Българска следа: Red Bull X Alps – бягане и парапланеризъм в Алпите
    • Катерене в ЮАР: Свещеният град на боулдър религията
    • Ком-Емине
    • Зелена аптека: Първа помощ с билки
    • Интервю: Дунав Ултра, 668 км с колела за 48 часа
    • 120 години Боровец
    • Светът е голям и истории дебнат отвсякъде – новият Клуб на пътешественика
    • …и още много на 112 страници

Есен 2015
Търсете ни в началото на всеки нов сезон, четири пъти в годината в спортните магазини, книжарници, големите търговски центрове, разпространителската мрежа в цялата страна и всички обекти на ОМV, Lukoil, Eco и Shell, както и по репове и супермаркети в България.

Есен 2015

Да споделиш небето

$
0
0

С FLY THE EARTH – клубът по парапланеризъм на братята близнаци Веселин и Атанас Овчарови, вече 10 години се радват на най-ценния си дар – да споделят небето.

„Да имаш възможността да споделяш небето в уникалната форма на тандемен полет с хиляди хора по цял свят. Това видео показва само една малка част от това щастие, но и някои от най-запомнящите се усмивки.“ – това казват братята Овчарови за видеото, което можем да видим благодарение на тях.

Ако никога не сте политали с парапланер, имайте предвид, че можете да го направите с FLY THE EARTH. Повече ще научите от сайта на клуба.

FLY THE EARTH

360° прогноза: 3-4 октомври

$
0
0
360° прогноза
Връх Иглата, връх Двуглав, връх Злия зъб - Рила

Рила

Захлаждането в края на септември ни напомни кое време на годината е. Снеговалежите в Алпите пък размечтаха запалените по зимните спортове и накараха някои от тях да започнат да търсят полети до Австрия и да точат кантове.

През уикенд обаче в България отново ще бъде почти лято. Температурите ще се повишат, достигайки 23 до 26 градуса, и за радост на всички, които обичат приветливата планина – условията ще бъдат перфектни за преходи и туризъм.

Времето ще бъде сравнително топло, сухо, с малко облаци и слаб вятър, дори и във високите части на планините. Скоростта на вятъра на 1500 метра надморска височина ще бъде 3-4 м/секунда, а посоката му югоизток. Северен ще бъде само по Черноморието, със скорост 3-5 м/сек. Там ще има и вълни с височина до 1,2-1,8 метра в събота, а в неделя до 1,4 м.

В планините на Западна България се очаква да има малко средни облаци и слаби ветрове. Те ще бъдат със скорост 2 до 4 м/секунда на височина 25000 метра и с посока югозапад-югоизток и през двата дни.

Освен за планински спортове, туризъм и сърф, условията ще бъдат подходящи и за парапланеризъм, като в неделя времето ще бъде малко по-неустойчиво и с много малка вероятност за слаби превалявания над Рила.

360° прогноза


„АВА спорт“: на крилете на успеха

$
0
0
АВА спорт

АВА спорт

Замисляли ли сте колко български фирми са сред топ 3 в Европа в това, с което се занимават? Спокойно, няма да ви замисляме повече, ами направо ще ви разкажем за една такава.

Става дума за „АВА спорт“. Да, спортна фирма, при това производител, при това не на какво да е, а на сбруя и аксесоари за парапланеризъм. И всичко това се случва в Монтана, в собствената фабрика на „АВА“. А оттам иновативните ѝ продукти заминават в общи линии за целия свят – от Камчатка до Южна Америка и от Канада до остров Реюнион.

„АВА спорт“: на крилете на успеха - Ани и Ангел Стаменови

„АВА“ си има и собствен летателен център, и фирма за сбруи и аксесоари за парашутизъм, но за тях ще си поговорим отделно. Сега думата ни е за парапланеризма. И за хората, които стоят зад успехите на родния производител.

„АВА спорт“: на крилете на успеха - Ани и Ангел Стаменови

Ани и Ангел Стаменови се запознават на летището в Пловдив в началото на 80-те


През 80-те години на миналия век въздушното семейство Ани и Ангел Стаменови отдават всички сили за развитието на любимия си спорт – парашутизма. Идват обаче промените и изведнъж двамата се оказват неудобни и ненужни. Остават кажи-речи на улицата.

Това обаче в никакъв случай не може да спре полета на мечтите им. Напротив. Решават да се преориентират към парапланеризма, защото усещат, че той е започнал да се развива с бесни темпове, особено на нашия континент.

Така през есента на 90-та в Пловдив основават „АВА спорт“. Първоначално искат да обучават парапланеристи, но бързо усещат, че в онези трудни и гладни години малцина могат да си позволят да плащат, за да тренират скъпия спорт. На ред е следващата крачка – производството.

Ани и Ангел изучават първите сбруи, които са им доставени от Швейцария, виждат, че не е атомна физика (поне за тях) и започват сами да си ги шият. Първите им клиенти са приятели, после започват да изнасят и в съседните Сърбия и Македония. Започват да организират и състезания, участниците в които от 5-6 постепенно стигат до над 20.

„АВА спорт“: на крилете на успеха

Началото е трудно, но когато се работи с усмивка, всичко се нарежда


Моментът, в който нещата истински потръгват обаче, е участието им на специализирано изложение в Аугсбург през 1993-а. В началото нещата вървят направо кошмарно – посетителите се спират на щанда на „АВА спорт“, видимо харесват сбруите, но когато разберат, че са произведени в България, се получава малко „Ейй, забравих, че имам една работа“ и дим да ги няма. Какво да се прави – по онова време имиджът на страната ни в Европа не е от най-лъскавите.

През целия период на изложението обаче един чифт очи от другата страна на пътеката зорко наблюдава какво се случва на българския щанд. И в последния ден човекът от вече несъществува австрийска фирма изминава няколкото крачки разстояние, за да поръча на „АВА“ да произведе една от своите сбруи, но с неговото лого и избран от него цвят. На същата тази сбруя преди е бил отказан международен сертификат, но с логото на австрийците проблемите вече са никакви и сертификатът става факт.

Разчува се кой стои зад качествената сбруя и постепенно все повече фирми от бранша започват да се обръщат към българите. За това помага и „задобряването“ на Ангел, който се превръща в един от водещите световни конструктори и създава нови и нови модели. В края на миналия век и те са сертифицирани, но вече с марката „АВА спорт“. А най-новото попълнение в колекцията е авангардната сбруя за акропарапланеризъм Acro Base, в която Ангел използва идеи от парашутизма.

„АВА спорт“: на крилете на успеха
Днес във фабриката работят десетки служители, всичко в нея е по най-съвременни стандарти. „АВА спорт“ е единствената фирма в Европа и една от трите в света, която конструира и произвежда на едно място. Вместо да се разчита на трудолюбието на милиардния китайски народ.

„АВА спорт“: на крилете на успеха

Първите машини на „АВА спорт“. Днес фабриката изглежда доста различно.


Виж, продукцията намира своите купувачи къде ли не – „АВА“ има официални дилъри в над 35 страни. Ани твърди, че 90% от пилотите в света, трениращи акробатичен парапланеризъм, летят с български сбруи. Не сме ги броили, но сме склонни да ѝ вярваме.

Едно от големите предимства в работата на Стаменови е, че могат сами да тестват идеите си, защото и те летят. Ани, например, покрай парашутната си кариера успява да навърти и над 5000 летателни часа с парапланер. Дъщеря им Весела пък още на 13 прави първите си самостоятелни прелети с крилото.

Вместо финал ще цитираме Ани Стаменова: „Никога не сме преставали да мечтаем. Според мен, за да живее човек пълноценно, трябва да има мечта и да се стреми към нея“. Хубава философия, нали?

„АВА спорт“: на крилете на успеха - Ангел и Ани Стаменови

Още за „АВА спорт“ и крилете на успеха ще намерите в брой ЕСЕН 2015 на списание 360°. Търсете го в спортните магазини, книжарници, големите търговски центрове, разпространителската мрежа в цялата страна и всички обекти на ОМV, Lukoil, Eco и Shell, както и по репове и супермаркети в България. А за по-сигурно – най-добре се абонирайте

Есен 2015

Пиринско, въздушно блаженство

$
0
0
Ясен Савов. Снимка; Стефан Илиев

Парапланеристът Ясен Савов реши да сподели с нас поне пет минути, за да ни замисли над нещо “слънчево и вятърничаво, и пирински хубаво”, както той се изрази. Става въпрос за последния му панорамен полет, който беше над Пирин и можем да видим във видеото. Историята за него и местата, над които прелетя, снимайки, Ясен сподели в този текст, който подготви за 360°. Полетът над Пирин е направен на 3-4 октомври 2015 г.

Ясен Савов. Снимка; Стефан Илиев

Ясен Савов. Снимка: Стефан Илиев

“За щастие на нас, сладострастните до развратност любовници на планината и дивото и красивото там, Пирин не е и (въпреки наскоро приготвените и оптимизирани за цеконизация нови устройствени планове на Витоша и Пирин) никога няма да бъде само корпорацията Юлен и прилежащия й монополизиран ски комплекс.

Въпреки цекомонополизацията на Банско, Пирин все още е достатъчно голям и хубав и див и зовящ ни все пак да го навестяваме от време на време и да си играем и сладострастваме из него на воля – отдолу нагоре, отгоре надолу, и навред – със ски или дъски, или колела, парапланери, спийдглайдери, или просто old school пешачката айлячката.

Варианти много, но да го караме подредено и да концентрираме в тоя дъждовен октомврийски ден творческата си енергия върху едно конкретно и винаги слънчево (поне в моето изкривено въображение) място, и по-специално върху възможностите за летене там, които открихме, та чак затвърдихме, преди няколко дни.

Бях решил да разчупя ленивата склонност на някои летящи другари да летят на вече познати и тривиални места и да ги заведа да открием нещо ново в тая най-алпийска и дивно красива българска планина – Пирин. И като се появи добрата прогноза за слаб вятър и слънчице, моментът дойде да отворя картата и, себеизбрал се походен главатар на банда безделници и негодници, отговорно да забода загорял за летене пръст на Мястото. Тъй като планът беше да се лети главно с олекотени крила за “пешилетка” (пеши и лети), които не планират особено добре и съответно не толерират прекалено полегати склонове, се ориентирах към най-тясното място на планината, към талията й, където склоновете слизат от билото до равнината и в двете посоки сравнително рязко (стръмно), и така позволяват спокойно да долетиш до долу в равнината – кеф ти на североизток, кеф ти на югозапад, дори и с олекотено и не толкова “наточено” и добре планиращо крило. След справка с Google Earth, за да удостоверя че има и тревичка за излитането (о, блаженство!), забих окончателно и категорично пръст на билото точно над хижа Яворов и зазвънях трескаво на колегите да се приготвят за един качествен пирински уикенд.

От хижа Яворов до билото е два часа и малко бодра пеш – първо в гората, след което през голямата северна купа под Разложки Суходол (2570м), до който пътеката те изкарва кукуряк с вече реещите на обедния термичен ветрец местни орли и тем подобни дълбокоуважавани птичи колеги и учители, и там вече си на билото с три възможности за излитане. Първата е от самия Разложки Суходол, който обаче е в седловината; оттам може да се излети и в двете посоки, но траекторията ти би била притеснително ниска над долината. Няма смисъл да се мъчим и притесняваме в ниското. По-добре от по-високите и сочни съседни връхчета, които в крайна сметка и изпробвахме: На 15-тина минути северозападно по билото нагоре чака връх Албутин (2688 м), от който може да се излита във всички посоки, без североизток. На 20-30 мин в противоположната посока пък е малко по-високата алтернатива – връх Каменитица (2726 м), който предлага още по-… бих казал естетически и географски издържани стартове (друго си е от най-високото да се облажиш) – и на югозапад, и на североизток става.

И двата дни избрахме да летим към разложката долина на североизток, защото ни беше в посока базата на хижа Яворов (вместо, ако бяхме кацнали на югозапад, да обикаляме след това цялата планина през Симитли, за да се върнем до Яворов), а и в тази посока склоновете са по-стръмни и позволяват игра ниско по тях; докато над по-полегатите югозападни склонове щеше да се налага да държим прав курс възможно най-високо, за да можем да долетим до добрите места за кацане и пътищата около село Влахи. Добре се получи на североизток, надявам се проличава във филмчето което сглобих.

И един червен като напращял домат бонус за дебнещия дълбокоснежен и напудрен като хабсбургска принцеса (дай Боже!) зимен сезон: От Каменитица на североизток и през Стъпалата има една, доколкото знам, девствена линия за ски с крило над главата, която мисля да начертая тая зима. Stay tuned, както се казва. Само че не я следвайте без изходен план или без крило, защото ще е от тия дето най-безследно изчезват преди гората.

Това е засега. Ваш и дебнещ следващата прогноза,
Ясен”

Ясен Савов

Снимка: yassensavov.com

Още истории, снимки и видео от Ясен и местата, над които лети, ще намерите в сайта му yassensavov.com.

Българската връзка на Red Bull X Alps 2015

$
0
0
Red Bull X Alps 2015

Red Bull X Alps не случайно си е спечелило славата на най-трудното състезание в света. Няма друго съревнование, което да изисква в подобна степен такава физическа издръжливост, подготовка и технически умения. Или най-малкото – да трае толкова дълго.

Есен 2015

Правилата са прости. Да прекосиш Алпите между Залцбург и Монако – летейки с парапланер или носейки го, като преминеш пред предварително определени 10 контролни точки. Общо разстоянието по права линия е над 1000 км. Всеки отбор се състои от един атлет и един официален съпортер, но екипът на отборите може да включват и повече хора. Атлетът има право да се движи между 05:00 и 22:30 ч., като му е позволено да лети само между 06:00 и 21:00 ч., а след достигане на мястото за почивка през нощта, няма право да се отдалечава на повече от 250 м. Съпортърът пък отговаря за всичко, от което ще има нужда атлетът, за да изпълни целта си. От храна и транспорт на багаж, през следене на прогнози, изготвяне на стратегия, план на полета и цялостна логистика, до медицинска помощ и психологическа подкрепа.

Red Bull X-Alps

Red Bull X-Alps

В зависимост от времето, отборите решават дали дистанцията ще се ходи/тича, или ще чакат условия за летене, но при всички положения атлетите да длъжни да носят крилото си и задължителната екипировка непрекъснато (това включва резервен парашут, каска, мобилен телефон, GPS тракер, сигнална ракета, храна и вода). Три дни след старта започват елиминациите и на всеки 48 часа последният в класирането отбор отпада. Първият атлет, достигнал Монако, печели, а атлетите, които не са успели да достигнат крайната цел, се класират според разстоянието, което им остава.

“В XAlps физическата издръжливост е уникално важна, но най-важна е психическата издръжливост. За мен това не е състезание, нещо съвсем друго е, за което няма достатъчно подходяща дума да го опише.” Косьо Филипов, участник в Red Bull X Alps 2015

Red Bull X-Alps

Red Bull X-Alps

Състезанието се провежда веднъж на всеки две години. Тази година на 5 юли в Моцартплац, Залцбург, стартираха 32 отбора от 18 страни. Red Bull X Alps завърши на 17 юли с рекордния брой от 19 финиширали атлета. Победител за 4-та поредна година стана Кристиян Маурер, който свърза Залцбург и Монако за 8 дни 4 ч 37 мин. В историята на състезанието се записаха и двама българи – Константин Филипов и Светослав Енчев, един официален и един неофициален съпорт, част от отбора на южноафриканеца Стефан Крюгер.

“Най-важно за съпортера е да има много добро разбиране спрямо атлета, да имат добра връзка. Без това няма как да се случат нещата, ако ти не го разбираш и като човек, и като атлет. Следващото нещо е да имаш много добри познания относно парапланеризъм, катерене, да се справяш сам в природата на непознати места, един вид оцеляване. Много е комплексно, и трябва от самото начало, още от самата подготовка, да можеш да вземеш най-добрите решения във всеки един момент, за абослютно всичко”, казва ни Косьо.

Red Bull X-Alps

Red Bull X-Alps

Как протече състезанието през погледа на двамата българи – разказват ни Светли и Косьо в пълния вариант на статията, част от брой ЕСЕН 2015 на Списанието. Търсете го в годината в спортните магазини, книжарници, големите търговски центрове, разпространителската мрежа в цялата страна и всички обекти на ОМV, Lukoil, Eco и Shell, както и по репове и супермаркети в България. А за по-сигурно – най-добре се абонирайте.

Есен 2015

Световна купа по целно кацане в Сопот

$
0
0
Валери Цветанов
Валери Цветанов

Валери Цветанов

Шестият, финален кръг от Световната купа по парапланеризъм в дисциплината целно кацане ще се проведе от 20 до 22 ноември в Сопот.

Състезанието е част от спортния календар на Международната федерация по въздушни спортове (FAI) и носи точки за световната ранглиста. В него ще вземат участие повече от 60 водещи пилоти от 15 страни, сред които Великобритания, Словения, Сърбия, Сингапур, Малайзия, Турция, Белорус, Румъния, България и други.

“Състезателните полети в тази дисциплина са изключително атрактивни както за участниците, така и за публиката. Целта ще бъде разположена на Манастирска поляна в близост до лифт Сопот. Мишената представлява електронно измервателно устройство и отчита отклонение от идеалния център през 1 см. Точката, която трябва да оцелят пилотите, е с диаметър 2 см, което е идентично с размера на монета от 5 стотинки. От пилотите се изисква максимална концентрация и усет за крилото във финалния заход и при кацането. Съдийска комисия следи за първата точка на приземяване и отчита резултата на всеки един състезател. Измерването е до 500 см. В крайното класиране победител е участникът с най-малък сбор сантиметри от всички изпълнени полети. Планирани са 6 рунда, като след 5 рунд отпада един най-лош резултат. Награди ще бъдат връчени в следните 3 категории: крайно класиране, жени и отборно. В неделния ден, след закриване на състезанието ще се състои и церемонията по връчването на Световната купа за 2015 година.” – това разказаха за планираното състезание от Станислава Христозова – PR на състезанието.

Следете 360mag.bg за още новини от Световна купа по парапланеризъм.

Приятели на летенето

$
0
0
лети повече

Лети повече

Петък 13-ти е датата, на която ще отпразнуваме финала на едно двугодишно въздушно приключение. Става въпрос за идеята и проекта „Лети повече“, чрез които много хора сбъднаха своята мечата и полетяха с парапланер.

Социалната кампания „Лети повече” помогна на 63 души в неравностойно положение, вкл. с физически увреждания, да изпитат емоцията, която може да даде тандемния полет с парапланер. Те полетяха абсолютно безплатно, след като споделиха защо мечтаят да го направят. Най-малките участници в кампанията са били на 7 и 11 г., а сред хората с увреждания е имало и такива в инвалидни колички и със зрителни, както и такива със социални проблеми.

лети повече

Част от гледките и емоциите, които са станали възможни благодарение на тази идея, ще можем да видим и усетим и ние. Това ще се случи благодарение на серията от събития, които започват на 13 ноември във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет, ул. Московска 49.

Началото е в 19 ч. и ще бъде с откриване на фотоизложбата „Сбъднах една своя мечта – полетях!”. Тя ще бъде във фоайето и ще остане там от 13 до 27 ноември. Ще можем да видим и късометражния филм „Една мечта” в зала 13, отново на 13 ноември. За финал на вечерта ще има и музикален джем с Хорхе и Владо – кабагайди, арменски дудук и диджириду.

лети повече
„Искам да полетя, да съм свободна като птиците. Често сънуваме, че летим, поне като малки. Искам и сега, не да мечтая, а да мога.”

360° прогноза: 21-22 ноември

$
0
0
Esen

Esen

Топлата есен продължава!

Топлото за сезона време ще се задържи и този уикенд, макар и с повече вятър. В събота в цялата страна ще бъде ветровито – при земята 3-8m/s, а на 2000 метра – до 12-15m/s от югозапад. Ще се заоблачава, но няма да вали и ще е относително топло.

В планините няма да бъде подходящо за парапланеризъм, но в по ниските части ще е приятно за други видове спортове и занимания.

В неделя пак ще бъде ветровито, като ще има и повече облачност. Слаби валежи ще има още от сутринта в Южните Родопи, а около обяд от северозапад ще преминава фронт с валежи, които бавно ще се предвижват на изток. Те ще обхванат главно Западна и Северна България.

В източната част на страната и по Черноморието ще остане без валежи, но със силен югозападен вятър. И двата дни той ще бъде със скорост 10-14m/s и от югозапад. За съжаление на сърфистите, не се очаква голямо вълнение – около 1 метър. Скиорите и бордистите също ще трябва да почакат – засега зимата се отлага.

Весо Овчаров постави национален рекорд

$
0
0
Весо Овчаров

Весо Овчаров

Парапланеристът Веселин Овчаров постави пореден рекорд! Този път не световен, а национален и не по акробатики, а за дължина на прелета.

По време на серия от полети в Кишада, Бразилия, Весо успя да измине разстоянието от 344 километра по въздух, което е най-дългото, правено от българин досега. Предишният рекорд беше 313 км, поставен от Николай Велев от София.

Весо Овчаров

Весо безспорно е познат с въздушна акробатика, но е и голям ценител на крос кънтри летенето – “полети на дълги разстояния”. Освен поредицата от рекорди, които постави той, сред които и два световни, Веселин е и единственият български атлет на Red Bull.

Весо Овчаров

Изборът на Кишада не е случаен. Бразилският щат Сеара, в който се намира градът, по традиция привлича някои от най-добрите парапланеристи от цял свят. Условията, които предоставя той по това време на годината, са изключително подходящи за дълги прелети и поставяне на рекорди, както се случи и с Весо Овчаров.

“Тази година за първи път имах възможността да посетя от “първа ръка” това мечтано от мен място, което винаги ме е привличало с потенциала си. То оказа в пъти по-сурово и предизвикателно от представите ми да летиш над равнини и слабо начупен терен. Условията варират и има възможност за спокойни и приятни полети, но повечето дни от пика на сезона са много динамично преживяване.“ – разказва Весо за щата Сеара, който е известен като една от най-сухите и топли части на Бразилия.” – разказва Весо за щата Сеара, който е известен като една от най-сухите и топли части на Бразилия.

„Изисква се много сериозна подготовка, а и разбира се – екипировка от висок клас, както и пилотът да е повече от добре подготвен. За да имаш „безопасен шанс“ да прекосиш дивите и обширни площи, далеч не толкова гостоприемни, колкото изглеждат на снимки или видео, трябва да навигираш между редица препятствия, силни пропадания и ротори, около множеството хълмове. Дори внушителните Хималаи или Каракорум не са такова предизвикателно място, когато стане дума за силна турболенция и силни ветрове. Шепа “кацалки” са оскъдно разхвърляни, а скоростта ти спрямо земята е винаги висока от 60 км до невероятните 100+ км в час, което е добре за потенциала на голям прелет, но не и за безопасността на кацанията. Термиките също са далеч от постоянни – от тесни нули до 7 – 8 метра в секунда качвания, сутрин често са по-скоро слаби, силният вятър ги накъсва, ниските облаци често не позволяват да се издигнеш на повече от 1000 метра височина над терена, а вихрушките „прашни дяволи“ са ежедневна компания.“ – добавя Весо за Кишада, където постави рекорда си.

Весо Овчаров

„За дните, прекарани на това място изживяванията ни също варираха – от почти опасни до чисто луди, което те кара да обичаш и уважаваш това място по специален начин. Доста специфичен и нехарактерен район, който може да е безпощаден в момента, в който решиш да “я караш” както си знаеш. Голямата борба настъпва, когато решиш да подминеш някоя термика и да летиш по-бързо и паднеш ниско без безопасни или никакви места за кацане.“ – разказва още парапланеристът за условията за летене.

През първата седмица от престоя си в Кашада Весо е летял заедно с Ондрей Прочазка. Разстоянията, които са достигали, са били до 225 км. „Полетите ни бяха над доста диви зони, без GPS. Затова и реших да се върна малко назад и да кацна в цивилизацията, а Ондрей рискува и продължи напред до 290 км.“ – разказва Весо за първата си бразилска седмица.

Весо Овчаров

Следващите дни са били с, както казва Весо: „доста колапси и парашутно настроение, а когато си толкова ниско над земята, не е като да има много време за реакции“. През тези дни той се е доближавал на „милимунди“ от земята и е изживял няколко от онези редки ситуации, при които крилото сработва в последния миг преди сгромолясването на земята.

След един световен и един национален рекорд тази година, на Весо му предстои участие в най-престижното световно въздушно състезание – World Air Games, което ще се проведе в началото на декември в Дубай. Той, заедно със състезателя по парапланеризъм в дисциплина целно кацане – Валери Цветанов, са единствените българи, които ще участват във въздушните игри. Състезанието в Дубай има значимостта на олимпиада за въздушните спортове. То се провежда на интервал от минимум четири години и участието в него е само със специална покана, която се прави въз основа на постиженията за определен период от време. За да проследи представянето на двамата пилоти, в Дубай ще бъде екип на инициативата JOURNEYversity, която Red Bull и списание 360° организират съвместно.

Следете 360mag за още новини от Веси Овчаров и най-новото от Dubai World Air Games.

Весо Овчаров


Словенска победа на Световната купа по парапланеризъм в Сопот

$
0
0

3

Въпреки бушуващите из страната ветрове, успешно приключи шестият финален кръг на Световната купа по парапланеризъм в дисциплината кацане в цел, който се проведе подбалканския град Сопот.

В престижното състезание взеха участие 55 водещи пилоти от 12 страни. Пет от тях бяха жени.

Заради неблагоприятните метеорологични условия в Сопот – силен вятър, целта бе разположена край карловското село Дъбене. Пилотите успяха да изпълнят максимума от полетите само за един ден и направиха 6 рунда, както бе планирано от организаторите СК Шамбала.

2

Победител в състезанието стана Матиаш Ферарич от Словения с резултат само от 3 см. Негов подгласник е Борян Йовановски от Македония с 8 см, а трети – Матиаш Слуга отново от Словения, който успя да постигне резултат от 9 см.

При жените призовото първо място спечели Тамара Костич от Сърбия. Втора се класира Джесика от Сингапур, а трета остана чехкинята Вероника Чулкова. Награди бяха връчени и в категорията отборно класиране, в която на трето място се класира българският отбор “Перник”.

1

Мястото, на което се проведе състезанието, често се използва от начинаещи пилоти от цял свят, които искат да се научат да летят с парапланер. Световната купа по целно кацане събра десетки любители на този спорт. През целия ден те можеха да наблюдават както излитанията, така и кацанията на пилотите, които се уцелят прецизно електронна мишена с център, представляващ кръг с диаметър само 2 см.

Награждаването на участниците бе на 21 ниември вечерта на първа станция на лифта в Сопот. Представителите на Световната купа благодариха на организаторите за перфектната организация, а на състезателите за безопасното изпълнение на полетите. Те отбелязаха, че за следващата година са планирани четири кръга за Световна купа и пожелаха на организаторите от Сопот да посрещнат след 3 години през 2018-та Европейско първенство в тази дисциплина.

Валери Цветанов

Весо Овчаров: 344 км над Бразилия

$
0
0

344 километра по въздух в района на Кишада, Бразилия. Точно толкова успя да измине с парапланера си Веселин Овчаров, поставяйки нов национален рекорд за дължина на прелета.

Весо безспорно е познат с въздушната акробатика, но е и голям ценител на кроскънтри летенето – “полети на дълги разстояния”. Освен поредицата от рекорди, които постави той, сред които и два световни, Веселин е и единственият български атлет на Red Bull.

Повече за новия национален рекорд и Весо можете да научите от тук.

Българско участие на Световните въздушни игри в Дубай

$
0
0
FAI World Air Games Dubai , Веселин Овчаров
FAI World Air Games Dubai , Веселин Овчаров

Фотограф: Георги Кожухаров-Дневник, Red Bull JOURNEYversity

FAI WORLD AIR GAMES – Световните въздушни игри е най-голямото и престижно събитие в областта на въздушните спортове. То се провежда минимум на 4 години и събира на едно място най-добрите представители на различни въздушни спортове. Форматът включва състезания от всички видове летателни дисциплини – от парашутизъм и самолетни акробатики, до бейсджъмп и балони с горещ въздух, както и съпътстваща програма от демонстрации, дискусии, симпозиуми и други.

Тази година FAI WORLD AIR GAMES се провежда в Дубай, Обединени арабски емирства, от 1 до 12 декември 2015. Всички спортисти, които вземат участие в Игрите, са със специални покани и трябва да са се утвърдили в спорта, който представят. Сред поканените във FAI WORLD AIR GAMES Дубай 2015 са и двама български спортисти с редица постижения, включително световни титли и рекорди. Това са:

Веселин Овчаров – акробатичен парапланеризъм:
Парапланеризъм с Весо Овчаров над София - видео
Единственият българин в световния отбор на Red Bull. Състезава се в една от най-атрактивните въздушни дисциплини и е сред най-добрите в този спорт от 2008 г. насам. Веселин има много постижения зад гърба си, сред които и два световни рекорда. В момента, освен с акробатичен парапланеризъм, Веселин Овчаров се занимава и с бейсджъмп и уингсют полети, някои от които изпълнява, скачайки при тандемен полет с парапланер. Освен с множеството си проекти и участия в различни събития и състезания, Веселин допринася за популяризацията на спорта и чрез филмите, които създава – носител е на няколко международни награди за свои продукции.

Валери Цветанов – парапланеризъм, целно кацане:

Валери Цветанов
Състезател по парапланеризъм от 1998 г. насам. Един от българските спортисти с най-много международни успехи в тази дисциплина. Състезава се за националния отбор на България, в световни и европейски първенства и за Световната купа. Сред успехите му са: трета позиция в световната ранглиста за 2014 г.; държавен първенец за 2009 и 2011 г.; второ място за Световна купа в Германия през 2014 г. и първо за Световна купа в Индонезия през 2014 г. Валери е и един от инструкторите, обучавали Веселин Овчаров в началото на кариерата му.

FAI World Air Games Dubai , Веселин Овчаров

Фотограф: Георги Кожухаров-Дневник, Red Bull JOURNEYversity

Световните въздушни игри в Дубай и българското участие в тях са поводът Red Bull и списание 360° да организират шестата сесия на своя съвместен проект Red Bull JOURNEYversity – приключенски университет за журналисти. Като част от инициативата беше поканен екип от български журналисти („btv репортерите“ и “Дневник”), които вече са в Дубай, за да проследят участието на Веселин Овчаров и Валери Цветанов в Игрите.

Журналистите вече бяха пряко въвлечени във въздушните спортове, благодарение на обучението и полетите с парапланер над Сопот, които приключенския университет им осигури. Очаквайте скоро още новини от FAI WORLD AIR GAMES, както и репортаж в btv, посветен на българското участие в Игрите.

Red Bull JOURNEYversity,  FAI WORLD AIR GAMES

Повече за инициативата Red Bull JOURNEYversity можете да научите от тук.

Весо Овчаров – един от пилотите на Световните въздушни игри в Дубай

$
0
0
FAI World Air Games Dubai , Веселин Овчаров
FAI World Air Games Dubai , Веселин Овчаров

Фотограф: Георги Кожухаров-Дневник, Red Bull JOURNEYversity

С грандиозна церемония на 3-ти декември бяха открити Световните въздушни игри в Дубай. Най-добрите пилоти в света ще вземат участие в 23 дисциплини, като – самолети, балони, въздушни кораби, парашутизъм, авиомоделизъм, безмоторно летене и много други. Игрите се провеждат от 1-ви до 12-и декември, разпределени в различни зони, основно над вода, но и над пустинята, емблематичната Палма-остров, и дори в Mall.

FAI World Air Games Dubai , Веселин Овчаров

Фотограф: Георги Кожухаров-Дневник, Red Bull JOURNEYversity

Това е петото издание на най-голямото състезание за въздушни спортове в света, което се организира от Международната федeрация за въздушни спортове FAI. Състезателите са селектирани по признака „Най-добри към март 2015“, и в класацията попадат и двамата българи: състезателят по целно кацане с парапланер: Валери Цветанов и акробатичен парапланеризъм – пилотът Веселин Овчаров.

FAI World Air Games Dubai , Веселин Овчаров

Веселин Овчаров. Фотограф: Георги Кожухаров-Дневник, Red Bull JOURNEYversity

Весо Овчаров се състезава в две отделни дисциплини: индивидуална акробатика и синхронна акробатика, в която си партнира с Ондрей Прочазка (Чехия). Това е новият партньор на Весо, с когото имат вече победа и първо място на състезанието в Норвегия през 2015, както и световен рекорд по тройно синхронизирано изпълнение на фигурата „инфинити тъмблинг“.

FAI World Air Games Dubai , Веселин Овчаров

Фотограф: Георги Кожухаров-Дневник, Red Bull JOURNEYversity

Ето какво сподели единственият официален атлет на Red Bull за България, Весо Овчаров за условията на състезанието: „ Всичко е страхотно организирано, условията са специфични заради теченията, които се образуват от високите сгради, но се надявам на високи финални резултати и разбира се топ класиране!“

Още за събитието в Дубай и българските парапланеристи, които участват в него, можете да научите тук.

Освен двамата пилоти – Веселин и Валери, в Световните въздушни игри в Дубай има и друго българско участие. То е на екип журналисти, които са там по покана на Red Bull и списание 360° и са част от шестото издание на съвместния им проект JOURNEYversity – приключенски университет за журналисти.

Red Bull JOURNEYversity, FAI WORLD AIR GAMES

Повече за инициативата Red Bull JOURNEYversity можете да научите от тук.

Валери Цветанов четвърти в Дубай

$
0
0
Валери Цветанов

Фотограф: Георги Кожухаров-Дневник, Red Bull JOURNEYversity

Състезателят по целно кацане с парапланер Валери Цветанов завърши четвърти на Световните въздушни игри в Дубай.

Той е един от двамата българи, които бяха поканени да участват в най-престижното международно състезание за въздушни скокове. Другият участник от наша страна е акробатичият парапланерист, атлет на Red Bull и носител на два световни рекорда – Веселин Овчаров.

FAI World Air Games Dubai , Веселин Овчаров

Фотограф: Георги Кожухаров-Дневник, Red Bull JOURNEYversity

Валери и Веселин получиха специални покани да участват в петото издание на въздушните игри. Валери беше поканен, след като се класира на първо място в третия кръг от Световната купа в Бали през миналата година и успя да достигне седмото място в световната раглиста в дисциплината целно кацане. Той е един от едва 19 целни пилоти, които имаха възможността да участват в състезанията в Дубай.

Четвъртото си място в Дубай Валери извоюва, след като кацна точно в центъра на мишената, отбелязвайки 0 см в 6-ия и 12-ия кръг от състезанията.

Валери Цветанов

Фотограф: Георги Кожухаров-Дневник, Red Bull JOURNEYversity

Валери Цветанов е състезател по парапланеризъм от 1998 г. насам. Той е един от българските спортисти с най-много международни успехи в тази дисциплина. Състезава се за националния отбор на България, в световни и европейски първенства и за Световната купа. Сред успехите му са: държавен първенец за 2009 и 2011 г.; второ място за Световна купа в Германия през 2014 г. и първо за Световна купа в Индонезия през 2014 г. Валери е и един от инструкторите, обучавали Веселин Овчаров в началото на кариерата му.

FAI World Air Games Dubai , Веселин Овчаров

Веселин Овчаров. Фотограф: Георги Кожухаров-Дневник, Red Bull JOURNEYversity

Българското участие на Световните въздушни игри в Дубай продължава с акробатичните полети на Веселин Овчаров. Той участва в две дисциплини – индивидуална акробатика и синхронна акробатика, в която си партнира с Ондрей Прочазка (Чехия). Това е новият партньор на Весо, с когото имат вече победа и първо място на състезанието в Норвегия през 2015, както и световен рекорд по тройно синхронизирано изпълнение на фигурата „инфинити тъмблинг“.

FAI World Air Games Dubai , Веселин Овчаров

Фотограф: Георги Кожухаров-Дневник, Red Bull JOURNEYversity

Освен двамата пилоти – Веселин и Валери, в Световните въздушни игри в Дубай има и друго българско участие. То е на екип журналисти, които са там по покана на Red Bull и списание 360° и са част от шестото издание на съвместния им проект JOURNEYversity – приключенски университет за журналисти.

Red Bull JOURNEYversity, FAI WORLD AIR GAMES

Повече за инициативата Red Bull JOURNEYversity можете да научите от тук.

Viewing all 196 articles
Browse latest View live