Quantcast
Channel: парапланеризъм Archives - 360mag
Viewing all 196 articles
Browse latest View live

Българското участие на Световните въздушни игри

$
0
0
Весо Овчаров, Дубай, World Air Games
Весо Овчаров, Дубай, World Air Games

Веселин Овчаров. Фотограф: Георги Кожухаров-Дневник, Red Bull JOURNEYversity

Българските парапланеристи Веселин Овчаров и Валери Цветанов участваха в най-престижното международно събитие за въздушни спортове – World Air Games в Дубай. Игрите се организират за пети път от Международната федерация за въздушни спортове FAI и участието в тях е само със специални покани, каквито двамата българи получиха заради доброто си класиране в предходния сезон.

Весо Овчаров, Дубай, World Air Games

Фотограф: Георги Кожухаров-Дневник, Red Bull JOURNEYversity

Акробатичният парапланерист Весо Очаров беше сред повече от 20 топ пилота в света, от които и почти целият отбор по парапланеризъм на Red Bull. Наред с тях, на състезанието участваха легендарни състезатели, като: Раул Родригез – един от основателите на този спорт и Кригел Мауер – неколкократен победител в състезанието Red Bull X-Apls (легендарното прекосяване на Алпите с парапланер).

Валери Цветанов, Дубай

Валери Цветанов. Фотограф: Георги Кожухаров-Дневник, Red Bull JOURNEYversity

Другият ни участник – Валери Цветанов, се състезава в дисциплината целно кацане. Той успя да се включи и да завърши всички рундове, или общо 12 от 12, преди ветровитите дни, които последваха. В последните четири рунда Валери направи много добри кацания и завърши четвърти в крайното класиране. Позицията си извоюва, след като кацна точно в центъра на мишената, отбелязвайки 0 см в 6-ия и 12-ия кръг от игрите. „Моята цел беше за подиум, затова не се чувствам особено доволен от постижението си.“ – сподели Валери на церемонията по награждаването, провела се в централната зона до емблематичната Палма на Световните въздушни игри в Дубай.

Повече за представянето на Валери Цветанов можете да научите от тук.

Валери Цветанов, Дубай

Валери Цветанов. Фотограф: Георги Кожухаров-Дневник, Red Bull JOURNEYversity

Състезанията по акробатичен парапланеризъм, в които се включи Веселин, бяха в две дисциплини – индивидуална и синхронна акробатика, в която той си партнира с Ондрей Прочазка от Чехия. Надпреварата беше изключително оспорвана и разликите в класирането се базират на стотни. Подиумът в соло дисциплината взеха с първо място атлетът на Red Bull Тим Алонжи (Франция), следван от сънародника си Елиът Ночез и от испанеца Хорацио Лоренс, атлет на Red Bull, четирикратен световен шампион в дисциплината и един от въздушните партньори на Весо.

World Air Games, Дубай. Валери Цветанов и Весо Овчаров

Веселин и Валери в Дубай. Фотограф: Георги Кожухаров-Дневник, Red Bull JOURNEYversity

Българският атлет на Red Bull Веселин Овчаров се класира на 13-о място в соло полетите. Въпреки че успя да изпълни най-сложните фигури в съвременната акробатика, той срещна проблеми с кацането на надуваема платформа във водата, което допринася с цели 30% в образуването на крайните оценки. “Това са много специфични условия, с които аз не разполагам и съответно нямам възможност да тренирам предварително. И поради това ги практикувам само на състезания. За следващата година ще направя всичко по силите си, за да се оборудвам с лодка, лебедка и надуваема платформа, които са необходимите неща да се тренира този така важен за състезанията елемент. Инвестицията надхвърля 10 000 евро.” – разказа Весо след състезанието.

Весо Овчаров, Дубай, World Air Games

Весо Овчаров. Фотограф: Георги Кожухаров-Дневник, Red Bull JOURNEYversity

Другите два компонента за формиране на оценката в акробатиките са хореография и прецизност на изпълнените фигури, с които Весо се справи на изключително ниво и отново безапелационно доказа, че мястото му е сред най-добрите пилоти в света. За съжаление факт е, че някои организационни проблеми попречиха да се класира значително по-напред, както индивидуално, така и с партньора си.

Весо Овчаров, Дубай, World Air Games

Фотограф: Георги Кожухаров-Дневник, Red Bull JOURNEYversity

При втория синхронен полет на Весо във въздуха имаше вятър с две различни посоки. Организаторите не бяха предвидили тест на въздушните течения своевременно преди полетите и по този начин, бидейки първа, двойката на Весо получи рискова за живота и на двамата ситуация. Първите думи на Весо след полета бяха: „Щяхме да се очистим!“ Опасността от сблъсък между двамата пилоти настъпва поради смяна на посоката на вятъра и по време на изпълнение на най-сложната фигурата в парапланеризма – „Есфера“. Това направи спазването на цялостната хореография на съчетанието невъзможна. Въпреки това, Весо и партньорът му завършиха достойно изпълнението си и с прекрасното кацане на Весо на рафта, запазиха позицията си във временното класиране. За всички останали състезатели изпълненията бяха планирани спрямо условията, които Весо нагледно им показа.

Весо Овчаров, Дубай, World Air Games

Фотограф: Георги Кожухаров-Дневник, Red Bull JOURNEYversity

Третия ден също не мина гладко за Весо и партньора му Ондрей Прохазка. През този ден струята на хеликоптера направи проблем при отварянето на крилото на чеха и това в крайна сметка попречи на двойката да завърши изпълнението си. Весо бе принуден да кацне в зоната за безопасност, а Ондрей бе изваден с лодка от водата. Този ден се оказа и последен за дисциплината акробатичен парапланеризъм, защото силният вятър от над 10 метра в секунда в следващите два дни попречи за провеждането на последните два състезателни дни. Въпреки че имаха на разположение 6 състезателни дни, пилотите успяха да изпълнят по 3 самостоятелни и по 3 синхронни полета от планираните по минимум 5 и в двете дисциплини. Въпреки че по правило при проблеми при излизане от хеликоптера изпълнението на участниците се повтаря, или при невъзможност се отменят резултатите на всички участници в този рън, силното лоби на френските състезатели (учудени сме че тийм лидера на френския отбор е част от организаторите) наложи решението на съдии и жури ръна да се признае и на Весо и Ондрей да им се предложи да получат 0 точки, което Весо и партньора му отказаха и в крайна сметка финалното решение беше да им се даде средна оценка спрямо оценките на всички в този рън. Това остави Весо и Ондрей на седмо място в крайното класиране в синхронния акробатичен парапланеризъм.

Dubai World Air Games 2015 HapiAcro from HapiAcro on Vimeo.

Световните въздушни игри в Дубай и българското участие в тях са поводът Red Bull и списание 360° да организират шестата сесия на своя съвместен проект Red Bull JOURNEYversity – приключенски университет за журналисти. Като част от инициативата беше поканен екип от български журналисти, които да проследят участието на българските състезатели.

Red Bull JOURNEYversity, FAI WORLD AIR GAMES

Повече за инициативата Red Bull JOURNEYversity можете да научите от тук.


От върха до града с един полет

$
0
0
JB Chandelier, полет близо до земята
JB Chandelier, полет близо до земята

Снимка: Red Bull

- Ей, приятелче, к’во става?
– Ами нищо, преди малко се качих на Черни връх.
– ‘Айде да пием кафенце в центъра?
– Еми да, защо не… ей сега идвам.

В общо взето сходна ситуация парапланеристът Джей Би Чанделиър се „изстрелва” към приятелите си, които го чакат в местното кафене. Е, планината не е Витоша, България, а Алпи, Франция, но изживяването определено си струва.

Джей Би Чанделиър е познат като един от най-добрите парапланеристи, летящи много близо до земята. В следващото видео той спуска 1200 метра в нисък полет, изпълнява няколко акробатики във въздуха, среща по пътя си райдърите Люк Алфан (ски) и Пиер Валтие (сноуборд), когото „взима” директно от пистата и се приземява на улица в центъра на планински курорт.

Готин начин за придвижване.

По отношение на рисковете при ниското летене, парапланеристът казва: “Аз не съм рисков играч. Аз пресмятам. С тренировки и практика можеш да летиш близо до земята. Не съм имал много травми, свързани с парапланеризма.”

36 525

$
0
0
Снимка: adrenalinefanatics.com

Bulgaria Outdoors е една от най-новите български инициатива, които имат много ясна и вдъхновяваща цел – да ни мотивират да се раздвижим и да излезем навън. Сайтът на проекта дава информацията за интересните места в България, подходящи за екстремни спортове. Предлага карти и препоръчани “спотове” за любимите спортове. Ето и какво разказаха на проекта създателите му, както и за паричните, поради които смятат, че времето не трябва да се губи и защо животът не свършва с границите на монитора ни.

Снимка: adrenalinefanatics.com

Снимка: adrenalinefanatics.com

36 525 е много интересно число. То представлява броят на дните ви, ако живеете точно 100 години. Не звучи много, нали? А и кой живее до 100. Но всъщност не е и малко, ако успеете да запълните оставащата си част от 36 525 с хубави моменти, екстремни преживявания и емоции.

Колко сутрини сте се будили с мисълта, че денят ви се очертава скучен и неприятен? Това, всеки път е (-1) от общата ви сума дни. Не пропускайте и секунда! Макар и те да са значително повече (3 155 760 000), всяка една от тях трябва да се изживее с емоция, радост и благодарност, че сте живи.

Спомнете си какво каза покойният Стив Джобс пред студентите в Станфордския университет:
„Когато бях на седемнайсет, прочетох цитат, който беше нещо като това: „Ако живееш всеки ден сякаш е последният ти, някой ден определено ще си прав”. Това ме впечатли и оттогава всяка сутрин през последните 33 години поглеждам в огледалото и се питам: Ако днес беше последният ден в живота ми, щях ли да искам да правя това, което смятам да направя днес?”

Сега си представете, че имате 36 525 лв. за цял живот. Щяхте ли да ги пилеете за глупости и маловажни неща? Не, нали. Затова, излезте навън и не губете времето си. Мониторът ви няма емоции и няма да му липсвате. Обуйте изтърканите маратонки и потичайте, вземете кайта или крилото, ако вятърът става. Новият ви багажник за ски да не е за украса?!?

Човешкото лице става по-красиво, когато е на слънце. Косата е създадена да се ветрее. Храната е по-вкусна, когато сте уморени. Горещият душ е наслада след леко измръзване. Потърсете собствените си граници и спрете да гледате реклами за лекарства. Не се взимайте прекалено на сериозно. Ще се удивите, когато разберете, че личните ви граници всъщност са еластични и разтегливи. Разширете ги!

Все пак имате максимум само 36 525 – 365 х (вашата възраст в години) дни на този свят. Ще ги прахосвате ли? Ще ви мързи ли да станете рано, за изкачите връх преди изгрев, ако изгревите са ограничени? Кога за последно танцувахте или правихте йога? Ще се сърдите ли на любимия човек за дреболии или ще го заведете на почивка за помирение?

Животът е прекрасен, телата ни са прекрасни, създадени да получават удоволствие от движението. Кой лицемер нарече мускулната треска „болка“? Седмица без мускулна треска е пропиляна седмица! Намерете това, което ви прави щастливи и го правете често. Със сигурност, то е свързано с много движение и положителни емоции. Тялото ви го иска, вие го искате, има къде да го правите, какво ви спира?

Парапланер

Снимка: evergreenparagliding

Ако сте фенове на екстремните спортове, можете да си харесате ново място, на което не сте били от новия проект Bulgaria Outdoors. С малко музика, GPS и готини приятели в колата, ще намерите нови места и неочаквано приятни емоции.

Живеем в страна, която е много малка, но е перфектна за парапланеризъм и делтапланеризъм, планинско колоездене, скално катерене, бънджи скокове, дори има няколко готини места за бейс скокове. Не сме ли щастливци, че сме се родили тук?

Ако сте напреднали и сте ходили на места, които не са добавени в Bulgaria Outdoors, ще сме ви благодарни, ако ги добавите, за да сте полезни и на други ентусиасти, които още не са били там.

Пожелаваме ви вълнуващи моменти и още много дни на хубави емоции! Намерете собствените си граници и ги разкъсайте! Приятни 36 525 дни!

Екстремната карта на Bulgaria Outdoors

Екстремната карта на Bulgaria Outdoors

До полетиш от Мусала

$
0
0

Ако не знаете какво е да се рееш в небето над Рила, с това видео на Георги Йорданов можете да добиете много добра представа. Парапланеристът, който е и автор на метеорологични прогнози на 360mag, направи полета си през декември 2015. В небето над планината той лети заедно с още двама пилоти – семейство Щиркови – Боряна и Светльо. Ето и какво разказа авторът на видеото Георги за полета от Мусала:

“Интересното в това видео е, че е полетът е изпълнен от най-високата точка на България, което е доста трудно, защото там рядко да има подходящи условия за летене. Основната причина е силният вятър, който е често срещано явление в района. Друга трудност произлиза от мястото за излитане – то е малко, трудно стига, за да се затичаш, и почти изцяло е покрито с камъни. Затова и е хубаво да се излита от там когато има сняг, което не значи обаче, че е невъзможно през лятото. Не се правят много полети от Мусала и защото излитането е свързано с много ходене. Малко са парапланеристите, които са готови да вървят 4 часа с крило на гръб. Всички тези трудности обаче се отблагодаряват с гледката – излитайки, пред теб са Мальовица и язовир Бели Искър, виждаш Вихрен и още много върхове. Летиш близо до Мусаленските езера и всичко това е пред теб.”

Въпрос на гледна точка

$
0
0
POV Shots

Неведнъж всички сме виждали клипове на хора, скачащи с парашути, дори без парашути, катерещи се по ледени водопади, летящи с парапланери и изпълняващи различни въздушни акробатики.

Какво обаче виждат те, докато ние ги виждаме как се реят из облаците, промъкват се между тесни скални процепи и се готвят да скочат от някоя скала?

В следващата галерия можем да видим тяхната гледна точка – на „лудите” хора, които ни карат да настръхваме.

Надолу с главата

POV Shots

Снимка: Camilo Rozo/Red Bull Content Pool

Хорацио Лиоренс изпълнява завъртане по време на финалите на Световната купа по парапланеризъм през 2013 г. Не го гледайте прекалено дълго, защото може да ви се завие свят!

По време на въртене

POV Shots

Снимка: Dylan James Ferguson

Този път вместо парапланер имаме ски. Това обаче съвсем не означава, че въртенето е по-слабо, затова горното правило важи с пълна сила и тук.

Стръмен склон + лед

POV Shots

Снимка: Peter Ortner/Red Bull Content Pool

Човекът на снимката е Дейвид Лама. Ето как изглеждал катерачът през очите на Питър Ортнър, докато двамата са катерили склоновете на Шамони.

Още малко остава до Земята

POV Shots

Снимка: Red Bull Content Pool

Хайде де, Седрик Дюмонт, все някога трябва да го отвориш този парашут!

С парапланер от върха?

POV Shots

Снимка: DomDaher/Red Bull Content Pool

След като скачат от 10 000 м в небето над Монблан, Винсент Рефет и Фред Фюген се “прибират” с парапланери. Как изглежда въздухът над Монблан ли? Малко по-надолу ще разберем.

Какво има зад гърбовете на катерачите

POV Shots

Снимка: Klaus Fengler/Red Bull Content Pool

Зад гърбовете на катерачите винаги има страхотни, величествени гледки. От нас да го знаете.

В процепа

POV Shots

Снимка: Jason Zabriskie

Колкото и да ви е било тясно някога (в автобуса, в асансьора, в леглото…), навярно никога не ви е било чак толкова тясно.

10 000 метра над Монблан

POV Shots

Снимка: DomDaher/Red Bull Content Pool

Ето това са видели Винсент Рефет и Фред Фюген, преди да изпълнят екстремно високия си скок. Вие бихте ли се осмелили?

Курс по безопасно летене с парапланер

$
0
0

SKY CAMP - тандемен полет с парапланер

Клубът по парапланеризъм Sky Camp („Лети независим”) организира курс по безопасно летене край Охридското езеро.

Курсът ще се проведе на две групи – от 13-и до 19-и юни и от 20-и до 26-и юни. Във всяка група може да има максимум четирима пилоти, които да вземат участие в обучението.

В шестте дни от обучението пилотите ще се занимават със симулации на критични ситуации във въздуха (SIV) и акро парапланеризъм. В курса са включени:

– Превоз до старта
– Брифинги (преди полет, след полет и ежедневни разбори на летателния ден)
– Водоустойчиво радио Yaesu за постоянна връзка с инструкторите
– Спасителна лодка с екипаж
– Спасителна жилетка
– Прескатаване на запасен парашут (колкото пъти се наложи)
– Видеозаснемане
– “Горска” такса за периода на курса

SKY CAMP - тандемен полет с парапланер

Обучителните полети ще бъдат изпълнявани под зорките погледи на инструктори от клуба. Пилотите ще летят при оптимални условия над Охридското езеро, в което пък ще има спасителна лодка с екипаж, която ще реагира при евентуално приводняване. По време на тренировките си парапланеристите ще имат постоянна радиовръзка с инструкторите.

В дните от курса пилотите ще се занимават с:

– Пич и рол контрол (pitch/roll control)
– Уши (big ears)
– Асиметричен колапс (asymmetric collapse) – със и без спийд система
– Симетричен колапс (челен тък/frontal collapse) – със и без спийд система
– Б – срив (B-stall)
– Спирала, дълбока спирала (spiral, deep spiral)
– Заход за кацане и приземяване с Д – колани (D-riser landing approach and landing)
– Пълен срив (full stall)
– Парашутиране и летене назад (deep stall and back fly)
– Негативна спирала (negative spin)
– Уинг оувър (wing over)
– САТ (SAT)
– Асиметрична спирала (asymmetric spiral)
– Отваряне на запасен парашут (reserve deployment)

Цена на курса: 800 лв. (не включва застраховка).

Всеки пилот може да остане в „лагера” за целия период (от 13-и до 26-и юни), за да доусъвършенства наученото.

Заявка за записване можете да направите тук.

SIV & Acro Охрид

“Шопски лещи”в небето

$
0
0
Лещовиден облак. Снимка: Bulgaria Outdoors
Лещовиден облак. Снимка: Bulgaria Outdoors

Лещовиден облак. Снимка: novini.bg

Не, не си мислете, че сега ще заговорим за рецепти и разни шопски специалитети… ще си говорим за облаци. И по-точно за лещовидни облаци (Ac Lent), които много често се образуват над Софийското поле, възникнали от взаимодействието между вятъра и Витоша. Тази „леща“ може да е една или няколко, подредени в редица, но и в двата случая ще ни каже много повече от всяка една метеорологична прогноза за вятъра на Витоша в момента.

Лещовидните облаци са разновидност на високите купести (Ac) облаци и се образуват главно при срещането на силен въздушен поток с планински възвишения, хълмове или хребети (в случая, планината Витоша). В резултат на достатъчната скорост на въздуха се образува статична вълна зад срещаното земно препятствие, при което се получават стоящи (стационарни) облаци, известни като „лещи“. Когато са над Софийско поле, те стават „Шопски лещи“!

Този тип облаци не изменят разстоянието си зад препятствието породило тяхното появяване и се наричат още и облаци на дългата вълна. Лещовидните облаци са разположени зад планинските склонове. Почти непрекъснато изменят формата си, но не и местонахождението си. Затова изглеждат като застинали във въздуха и остават така над София, понякога дори за повече от ден. Ако има и други „лещи“ по линията на вятъра, те са относително далеко една от друга. Най-голямата „леща“ е тази, която е най-близко до планината Витоша.

Лещовиден облак. Снимка: Bulgaria Outdoors

Снимка: xenomorph_18

Разчитане на шопската леща:

1. Има ли лещовиден облак над София? Ако има, значи вятърът във височина е доста силен. В ниското (особено в задветрената част на Витоша) може да изглежда като топъл, безветрен ден, но във височина нещата не стоят така. В такъв случай определено не може да става и дума за излитане с пара- или делтапланер. Но пък за феновете на кайтването, вятърът ще е перфектен. Ако сте решили просто да се разходите до Черни връх и видите „Шопска леща“, запасете се с шапки и с подходящото ветроустойчиво облекло.

2. Къде точно се намира облакът? Посоката на вятъра е по мислената права, свързваща билото на Витоша и самия облак. Тоест, виждайки лещата над София, можем да разчетем силен южен или югозападен вятър. Ако лещата е в посока планината Лозен, вятърът е западен.

3. Заоблен или разкъсан е контурът на лещата? Краищата на лещовидните облаци обикновено са гладки. Само понякога повърхностите им не са равни и тогава може да се очакват по-големи турбуленции. Има ли леща, така или иначе препоръчваме да си стоите на земята, така че това не ви касае много.

4. НЛО? Много често лещовидните облаци, гледани от далеко и при наличието на подходяща светлина (най-вече по залез), са бъркани с летящи чинии. Не се панирайте и не търсете „Излел е Дельо Хайдутин“ в YouTube, за да преговаряте… това е просто облак.

Ако и на вас, както и на нас, ви е интересно да зяпате облаците и искате да знаете кой какво означава, можете да погледнете Атласа на облаци, който създадоха за вас от Bulgaria Outdoors. Гледайки небето, има какво да научим за времето и подходящите условия за практикуване на различни екстремни спортове.

Спийдрайдинг по френски

$
0
0

Двама французи съчетаха карането на ски с парапланеризъм по склоновете на френския зимен център Вал д’Изер.

Спийдрайдинг по френски

Снимка: Caters News

27-годишният Сидни Коен и 25-годишният Тео Сербонши описаха спийдрайдинга като “едно от най-забавните неща на света”.

Спийдрайдинг по френски

Снимка: Caters News

За да стигнат до лекотата и забавлението обаче, те са тренирали и са се усъвършествали в ските и парапланеризма години наред. В последните си виртуозни изпълнения двамата развиха скорост до 120 километра в час в един от най-екстремните спортове.

Спийдрайдинг по френски

Снимка: Caters News

“Вал д’Изер е едно от най-епичните места в света за каране на ски, така че ние решихме да опитаме и спийдрайдинг там. Практикувахме около четири години, за да стигнем нивото, на което сме в момента” – разказва Сидни.

Спийдрайдинг по френски

Снимка: Caters News

Видеото е заснето от Тео, който използвал зелен парашут, докато парашутът на Сидни е лилав.

Спийдрайдинг по френски

Снимка: Caters News

Вал д’Изер е популярна ски дестинация във френските Алпи, където редовно се провежда Световната купа по ски алпийски дисциплини.

Спийдрайдинг по френски

Снимка: Caters News


360° уикенд прогноза: 26-27 март

$
0
0
360° уикенд прогноза: 26-27 март

360° уикенд прогноза: 26-27 март

Температурите в събота (26 март) сутрин ще са отрицателни. Облаци ще има само в Източна България. В този ден ще духа западен вятър със скорост 2-4м/с, а в крайните източни части и по Черноморието то ще бъде от север – 3-6м/с. Облачността следобед в цялата страна ще се увеличи и в Източна България слабо ще превали дъжд, а над 900-1200 м – сняг. Над 1500 метра вятърът ще бъде със скорост 6-8м/с, от северозапад-запад. Вълнението на морето ще е слабо.

В неделя (27 март) сутринта също ще е студено и ще има валежи от сняг в Пирин и Родопите. Ще има нова 3-5 см покривка. Вятърът ще отслабне и във височина и ще е подходящо за ски по високите части. В цялата страна ще има плътна ниска облачност, като след 13-15 часа ще превалява слабо на много места. Вятърът ще бъде със скорост около 1-3м/с с посока от запад и север.

За парапланеризъм ще е подходящо в събота в Западна и Южна България – района на Кюстендил или източните Родопи ще са с най-добри условия. В неделя ще е най-добре за въздушни спортове до обяд. В неделя вечерта ще превалява по-значително и се очаква нова снежна покривка от около 5-8см над 800-1200 м в Западна и Югозападна България. Повече за условията за зимни спортове можете да научите от снежната прогноза на Георги Йорданов.

С парапланер над София. Джулай морниг. Витоша

Снимка: Стефан Илиев

Летателни дневници: 16-17.04, Сопот и Коняво

$
0
0

Както всеки друг път, подготовката за летене през уикенда започва с петъчните прогнози за времето. По мои наблюдения индивидуалните потребности на хората по отношение на детайлите и подробностите относно прогнозираните метеорологични условия са много различни – някои се задоволяват само с проверка на посоката и силата на вятъра и дали ще е слънчево или не, но на мен това определено не ми е достатъчно.

С годините съм свикнал да работя най-вече със сондажите на температурата и точката на оросяване във височина (SkewT- LogP) и за мен това е основният инструмент за прогнозиране на условията за летене. На тяхна база изграждам очакванията си за деня и за промяната на условията, която да очаквам по време на полета, на тях базирам преценката къде да ида и какъв прелет би бил възможен. Явно числените модели и данните, с които се захранват, са доста добри, защото в над 90% от случаите това, което съм видял като тенденции по сондажите, се реализира в по-голяма или по-малка степен. (На края на материала може да разгледате подробните графики)

ВИЖ ПОВЕЧЕ: Николай Велев, автор на рубриката Летателни дневници, пилот с дългогодишен стаж и автор на най-дългия като разстояние полет с парапланер в България – през август 2013 г. навърта с крилото си внушителните 313 км.

Та петъчната консултация с метеорологичните сайтове не даде много ентусиазиращи резултати.

За събота – очакваха се не много лесни условия и затова трябваше да се избере място, на което може да се сбърка по-трудно.
- вятър от ЮЗ, по-силен по Софийско (респ. Коняво), по-слаб по Стара планинна и в частност Сопот.
– Градиентът на температурата (пряко свързан с термичната активност) не е лош. Очаквани качвания до към 1600 м по обед и вдигащи се до към 2000+ м към 2-3 ч. следобед. Нямаше предвидени някакви ниски инверсии, които да трябва да чакаме да се разбият, преди да тръгнат условията.
– Образуване на кумулуси обаче не се очаква заради доста ниската влажност на въздуха. Очертаваше се един напълно „син“ ден – и за капак някаква висока влага във височина, която щеше да образува висока облачност и пелени, които от време на време да скрват слънцето.

На „синьо“, без облаци да подсказват и да дават увереност, че се движиш по правилната линия, дълъг прелет от Коняво щеше да е труден. А и вятърът там щеше да е по-силен и по-южен, което предопределя посоката на прелета към София, където пък човек ще – не ще трябва да прекрати прелета си заради летището. Това е сравнително кратко разстояние, което се покрива за около 2 часа, а не мен ми се искаше да полетя малко повече този уикенд.
Везните се наклониха в посока Сопот – на синьо там се лети лесно, човек се движи само по планината и много предвидимо може да намира термики. По същата причина ниската „база“ не е проблем, защото няма дълги за пресичане зони без условия, а вятърът щеше да е по-слаб и по всяка вероятност да позволи прелет с отиване и връщане. „Задачата“, която ми се формира за деня, беше да се излети около 12 ч., да се отиде с попътния вятър в източна посока до Шипка (някъде докъм 14:30-15:00) и след това връщане обратно във все още силните условия – без да се вади човек много-много, за да остава в зона с по-слаб насрещен вятър и ако се случи така, че се формира обичайният за района източен поток при земята от дневния ход, можеше дори и да има леко попътен вятър за връщането.

DSCN2058

За неделя - можеше да става за хубаво летене, но можеше и да не става за нищо, ако пелената е достатъчно плътна, за да спре термиките.
- вятър с повече западна компонента
– Градиентът отново без никакви инверсии и с по-висока „база“. Можеше да се очаква ранно тръгване на условията
– Образуването на кумулуси изглеждаше под въпрос, по всяка вероятност щеше да има
– Проблемът с влагата във височина и пелени от висока и средна облачност тук вече беше много ясно изразен.

Този ден го оставихме за Коняво, без някакви конкретни планове какво ще правим.

Летателни дневници

16.04
Пристигнахме в Сопот като по график в 11:30. По всичко личеше, че реалността отговаря на прогнозите – синьо, с кристална видимост, не изглеждаше да е инверсионно в района (чак зад Средна гора се наблюдаваше характерната слоеста мътилка, маркираща горния край на инверсия, формирала се над Тракийската равнина), високите облаци бяха налице, но не покриваха твърде обширни области. В интерес на истината, едно такова петно ни държа почти на сянка през цялото време, докато се качвахме с лифта, което би било неприятно за преодоляване препятствие, ако се случи по време на прелет. Но в същото време, макар и високи, движението на тези пелени беше ясно видимо, което говореше, че ги духат много силни ветрове и няма как да се задържат на едно и също място за дълго време.

Летателни дневници

На старта беше като митинг – пълно с народ, все едно сме на състезание. Потвърдихме отново плановете – Шипка и обратно, и всеки се зае с приготовленията си за излитане. Няколко човека щяхме да опитаме да се движим по този маршрут, което правеше преживяването още по-приятно, тъй като човек лети в компанията на приятели, гледките са още по-красиви, съчетани с пъстрите цветове на крилата, а въртенето заедно в обща термика е наистина забавно.
Условия определено имаше – слънцето напичаше добре, въздухът беше свеж и бълбукаше навсякъде. Още с излитането човек попада в термика и се понася нагоре.

Летателни дневници

Точно както прогнозата вещаеше, качванията свършваха на около 1700 м. И не само свършваха, а сякаш се блъскаха в таван, защото силни термики от по 3 м/с просто изведнъж изчезваха и ставаха много слаби*. Това реално не беше проблем – с такава височина можеше безопасно да се пресичат деретата, единствено затруднение очаквах при пресичането на Джендема. И то затруднение не по отношение на това, че няма да може изобщо да се мине, а по-скоро за това, че на човек ще му е нужно да се вади вътре зад Паниците по няколко пъти, докато пресече. А ако, не дай си Боже, сбърка някъде, ще му се наложи да походи доста пеша.
*Впоследствие се оказа, че различните пилоти са попаднали при различни условия. Докато при мен термиките преобладаващо приключваха на около 1700 м, някои са се вадили до 2100 м още на старта, както и преди Карловското дере и Равнец. Според мен различно силните термики са успявали да си пробият път до различна височина, а и както казах, аз не се опитвах да изцеждам всичко от качванията, защото не чувствах нужда да се запасявам с височина. Термиките бяха достатъчно начесто и се спирах да въртя, когато качването беше по-убедително.

Летателни дневници

Без да се мотая много-много, поех на изток още щом отслабна качването в първата термика – все пак трябваше да се стигне до Шипка и да сме обърнали наобратно около 15:00, нямаше време за разтакаване. Леко ме изненада силата на вятъра – напредвах с прекалено добра скорост, това хич не беше добре по отношение на перспективите ни за връщане. Нищо, ще му мислим, като му дойде времето. Може пък следобед в по-ниското да има източен вятър от дневния ход, който да помага. Пресякох много набързо първите две дерета само с кратки междинни вадения от по 100-200 м на ребрата между тях, защото имаше крила, излетели по-рано, които исках да догоня, за да се движим заедно. След Карловското дере ги понастигнах, макар и те да бяха високо по билото на Равнец, а аз – в по-ниската му част. Това не ме притесняваше – до края на Равнец човек почти няма къде да сбърка. Освен ако по-билото няма конвергенция, която да се мине на „газ“ без въртене, скоростта на придвижване по дължината му и горе, и долу е почти еднаква.

Летателни дневници

На края на Равнец вече бяхме заедно и въртяхме обща термика. Предстоеше малко или много критичен момент на прелета – Джендема. С тези качвания, които свършваха на 1700 м, беше притеснително да се гмурне човек в голямата дупка. Честно казано, друг път като че ли не съм пускал от толкова ниско. Явно това, че бяхме в група, успокояваше вътрешно всеки от нас и дружно се обърнахме по вятъра и поехме.
Насочих се право към най-близките до нас възвишения, с идеята да изляза там над някое от ребрата, да набера малко височина и да премина нататък над серпентините, които почти винаги работеха. Ясно беше, че пресичането щеше да е в най-ниската част на планината, където не съм минавал досега. Обикновено, когато съм бил там, все е имало висока база и кумулуси, навирал съм се много навътре почти до централното било и пресичането е ставало там – директно към връх Триглав. Сега играта беше друга.

Летателни дневници

Пресичането ми се стори доста мъчително, защото термиките бяха хем много резки, хем много трудни за улавяне. Постоянно се изпадаше от тях и по протежение на движението ни по склона на изток, слизахме все по-ниско и по-ниско. Накрая успях да набера достатъчно височина, за да пресека безопасно голямото дере към масива на в. Триглав. Излязох малко напред, за да мога да го пресека по-бързо по диагонал по вятъра и пуснах.Скоро вече въртяхме щастливо истинска термика от другата страна под връх Триглав. Там беше и единствената термика за деня, която аз успях да хвана, която да пробие този „похлупак“ на 1700 м и да ме отнесе чак до 2400 м (горе-долу каквото предсказваше сондажа да стане следобед, но така и не се случи на друго място, освен в тази термика). Обръщайки по вятъра след това изваждане, GPS-ът показваше 78-80 км/ч, без да съм натиснал изобщо спийд. Лошо – връщането изглеждаше все по-невероятно.
Продължихме в леко намален състав в посока Шипка.

Летателни дневници

В тази част на Балкана теренът става по-неприветлив – височината на планината рязко спада, деретата за пресичане са адски широки, а централното било, където няма дерета за пресичане, е много-много навътре. Дори и в ден без вятър не бих избрал да се движа по него, защото излизането оттам напред към равнината ще граничи с невъзможното, а в ден като днешния със слаби и ниски качвания, съчетан с на места силничък южен вятър, човек изобщо нямаше място толкова навътре – освен ако не иска да виси по дърветата в някое дере.
До Шипка стигнахме без проблем. Пресякохме дори и малко след прохода, за да огледаме монумента на Бузлуджа. Там се намирахме във една фуния, през която се събираше въздуха от равнината и изтичаше през прохода, и както на изток, така и на запад все бяхме с насрешен вятър. Да не говорим, че и поради честото засилване на вятъра в тази зона, термиките бяха още по-немощни, а същевременно съчетани със зловещи низходящи между тях – гребеш бавно с бебешка лъжичка нагоре и после разливаш с черпака многократно повече, отколкото си натрупал. Релефът е много разлят и не става да те задържи на склон да дочакаш термика. Като цяло много неприятно място, от което побързах да се махна възможно най-бързо.

Летателни дневници

Сега предстоеше опитът за връщане. Така, както си бях в ниското, се напредваше сравнително добре в западна посока. Прецених, че това ще е моята тактика – да се опитам да се държа по ръба между равнината и планината на около 1200 +/-100 м и да обирам бълбуканията, които се откъсват от това, че вятърът нанася топлия въздух от полето към склоновете на планината. Умишлено избягвах да се вадя по ребрата, където термиките водеха навътре, защото хем щеше да ми се наложи да пресичам деретата в по-широката им част между билата, хем ще трябва да излизам наново напред срещу вятъра.

Летателни дневници

Имах възможността и реално да наблюдавам резултата от двата подхода, защото другарите ми избраха това, което според мен беше по-трудният начин. Действително се вадеха по-нависоко, с по-силни термики, изнасяйки се навътре по всяко ребро, но после губеха всичко това, пробивайки диагонално дерето с насрещен вятър. В резултат напредвахме с горе-долу еднаква скорост, но аз с многократно по-малко усилия, просто минавайки почти без никакви низходящи отпред и само от време на време вадейки се за по стотина метра, за да поддържам някаква минимална височина.
Така го докарахме лека-полека до с.Тъжа. Тук вече трябваше да се отделя от този хубав склон, който така лесно ми позволи да напредвам срещу ЮЗ вятър. В Джендема категорично нямах работа – оттам без вадене над 2500 нямаше как да пробия към Равнец срещу вятъра. Набрах се колкото можах и се опънах на спийда, прицелвайки се в ЮИ част на Калоферската планина. Пристигах там с прилична височина над полето, колкото да мога да хвана нова термика и действително стана така. Набрах се до към 1500 м и взех да се отнасям над билото. Летях в сравнително „добър“ (без пропадания) въздух. Напредвах отново добре, но гр. Калофер ми се струваше много нависоко и напред, за да успея просто на глайд да се покажа там от другата страна на огряните и обдухвани от вятъра западни склонове на възвишенията.

Летателни дневници

Трябваше да се случи някакво чудо, което да ме пренесе от другата страна – едно хубаво вадене до 2000 м щеше да ми свърши идеална работа, за да ме свърже отново с Равнец, откъдето прибирането до Сопот е лесно като песен.
Но не би. Малко преди изкачването на пътя към Калофер проби някакъв СЗ вятър, който изцяло ми обърка плановете и ме свлече бързо по склона към съседното село Осетеново. Полетът приключи, но макар и да не можах да си изпълня докрай планираното, бях доволен от това, което се бе случило, при условията, с които разполагахме – летях с приятели около 4 часа, радвах се на красиви гледки и хубава видимост, минах през познати места по-ниско от всеки друг път и ми се сториха не толкова познати.

Летателни дневници

17.04
По пътя към вкъщи на предната вечер Ясен Савов предизвика голям ентусиазъм у много хора по отношение на летенето на Коняво в неделя, като заяви, че времето може да се окаже шампионско за дълъг прелет в източна посока и той възнамерява да е на старта рано, за да опита. Това провокира хората и на следващия ден всички бяха навреме за срещата и на старта беше многолюдно стълпотворение.
Както вече споменах, прогнозата беше много колеблива, можеше и да стане наистина добре за летене и със западния прогнозиран вятър да се стигне далеч, можеше обаче и да не стане за нищо, заради тези пелени от висока облачност, които сондажът предвещаваше.
Както ще разберем скоро, оказа се второто. Още сутринта вечерният ми ентусиазъм се поизпари при вида на небето – мътно, пепеляво сиво, слънцето като че ли прозираше добре, дори топлеше с лъчите си, но някак си слабо, като в късна есен. По пътя към Коняво тази ми тревога – че като цяло избираме за летене много неподходящ ден, се засили още повече, защото небето сивееше все повече и в района почти нямаше сини петна по него, а видимостта беше дотолкова намалена, че от Радомир едва се различаваха билата на Рила.

Летателни дневници

Както казахме, на старта беше стълпотворение от хора. Ясен тъкмо се канеше да излети и аз реших да се оправя много бързо, за да се опитаме заедно да се движим, помагайки си в трудните условия. От излетялите обаче в този ранен час, само Ясен успя да се задържи достатъчно високо, за да се върне обратно на старта и да кацне там, за да дочака по-добро време. Останалите се утаихме бавно и мъчително. Борих се около 40 минути с някакви изпарения, но термиките, които хващат от ниско, се губеха след 50-100 м и не ме водеха доникъде. Бях като арестуван над едни скалички, които пускаха по нещо, което може да ме поддържа, но всеки опит да мръдна нанякъде, за да потърся нещо по-добро, биваше наказан с това, че се озовавах за постоянно на по-малка височина.

Летателни дневници

Може би решението в случая беше да не се опитвам изобщо да търся, докато условията се подобрят и ме извадят от там, където съм се залостил – нещо, което си спомням, че съм го правил, на същите тези скалички, бълбукайки в диапазон от +/- 50 м за около 2 часа, докато тръгнат истински термики, но сега такова предизвикателство за нервите не ми беше по силите. Пелената явно беше достатъчно гъста, за да не могат термиките да наберат сила. Нямаше инверсии, но условията просто не тръгваха.
Организирахме набързо транспорт пак към старта и само 15 минути след кацането си вече влизах с крилото в колата на един от местните, който другите, утаили се като мен, бяха уговорили да ни качи срещу известно възнаграждение. Всичко се нареждаше, защото както изглеждаше, щяхме да сме отново на старта към 13:30 и да имаме втори шанс, макар че аз вече се колебаех дали ми се лети отново в такъв неубедителен ден.

Летателни дневници

Съдбата обаче ни беше приготвила още една изненада по пътя. Правеше ми впечатление, че шофьорът не си пази особено автомобила. По черния и разбит път нагоре дори изпреварваше по-бавно и предпазливо движещи се коли. Тъкмо си мислех да му спомена, че не бързаме чак толкова много и разликата във времето на пристигане между това да кара така през дупките или бавно и щадящо за автомобила, ще е може би не повече от 10 минути, когато колата, разлюляна от неравностите, тежестта на 5 човека вътре и поредната вдлъбнатина на пътя, в която влизаха едновременно и двете предни колела, задълба дотолкова муцуна, че удари страховито картера в един камък и го спука като яйце.
Разтоварихме се, почесахме се малко по главите. Обърнахме с бутане колата, за да може човекът да слезе по инерция надолу, и му събрахме по някой лев да покрие поне част от ремонта на автомобила. Неприятна случка, въпреки че обективно погледнато, той си беше сам виновен в случая.

Летателни дневници

Когато стигнахме на старта, повечето от хората, които познавам, вече бяха излетели. Ситуацията не изглеждаше много по-различна отпреди 2 часа по отношение на перспективите за прелет. Слънцето все така беше зад воал, вятър имаше достатъчно за реене и не може да става дума за удавяне, но повечето крила просто рееха на склона, без да въртят нищо – есенна картинка. Напред над Осоговската планина беше избухнал един голям кумулус с база категорично над 3000 м, в далечината на запад след Земенската планина също имаше редица от тлъсти кумулуси, но никъде другаде нямаше признаци термиките да са набрали мощ да се издигнат до такава височина.
Посуетих се малко в чудене дали да летя, но реших да порея един час и ако нищо интересно не се случи, да кацна на старта и да се прибираме.
Излетях и зареях. Беше приятно, но леко скучновато.

Летателни дневници

Повечето хора се бяха изнесли по склона на изток и се виждаха като малки точки някъде на фона на Бобов дол. И там не бяха високо. Прецених, че в ден като днешния, няма никаква причина да се опитвам да гоня някого или да се надявам на невъзможни прелети. Плъзгах се над склона и се наслаждавах на гледките. Облаците от запад се бяха приближили доста. Дали пък няма да дойдат и тук? Изглеждаха много примамливи, но на глайд нямаше да мога да стигна дори и близо до тях.
Отвреме навреме взеха да избухват хубави цикли с мощни термики. С един от тези пориви се извадих много добре, почти до 2500 м и реших да си опитам късмета назад през полето. Обърнах по вятъра и се понесох с над 70 км/ч. Във височина духаше доста, но не З, както беше прогнозата, а почти чист Ю. На края на Конявската планина се извадих отново почти до 3000 м.

Летателни дневници

Потеглих над радомирското поле, но въздухът дори не потрепваше – сякаш бях над морето. Ясно! – полето няма да работи, или поне не толкова нависоко. Следващото място, на което ще мога да се извадя пак на добра восочина, ще е сигурно чак на Голо бърдо, но трябва да стигна някакси дотам, което не беше съвсем сигурно без междинно вадене, дори и с този попътен вятър. Прицелих се към единствените достижими бабуни в полето, над които да мина с надежда да помогнат с някоя термика, но напразно – там не се случи нищо. Подминах ги и застъргах ниско по склоновете на Голо бърдо. Вятърът там беше доста силничък, чак леко стряскащ предвид факта, че зависвах на едно място на моменти. Последва едно вадене от изнервящо ниска височина в момент, в който почти се бях отказал да упорствам повече.

Летателни дневници

Озовавайки се пак над 2000 м, побързах да обърна гръб на вятъра и да прелетя към Перник. Ситуацията от другата страна изглеждаше като цяло приветлива – имаше по-слънчеви места, имаше и сенки, контрасти в цветовете, кумулусите, които идеха от запад, бяха аха-аха пред мен. Имах надежди, че ще ги захапя и ще продължа, защото ми трябваше само още едно изваждане, за да мина над Копитото и да си се прибера вкъщи. Това обаче не се случи. Лека полека се утаих доста ниско, за да ми е комфортно да упорствам и да се навирам с този силен вятър във Владайския проход.
Низходящите след Голо бърдо (доста дълги – 6 м/с) ми изядоха цялата височина, с която се надявах да стигна до облаците. Доброволно прекратих полета и кацнах на чиста и удобна полянка до Драгичево.

Летателни дневници

Туй то – прелет само с 2 термики, една на Коняво, една на Голо бърдо. Дори и не бих го нарекъл точно прелет, ако трябва да съм честен, но все пак се озовах на място, различно от това, от което съм излетял, значи трябва да е прелет. Оттам скоро хванах маршрутка, която ме откара до Горнобански път, после малко пеша до колата ми, която беше на паркинга на Националния историческия музей и вкъщи.

Летателни дневници

Не беше уикенд с най-фантастичното или героично летене, но пък се позабавлявахме добре, заредихме батериите за предстоящата работна седмица, с красиви гледки поизчистихме съзнанието си от делничните мисли.

За да разгледате графиките подробно, може да ги свалите във високо качество, като кликнете на снимките по-долу.

Летателни дневници

Летателни дневници

Летателни дневници

Летателни дневници

Хижа Мургана –изходна точка за приключения и отдих

$
0
0

Колелета, парапланеризъм, планински трекинг и още много варианти за активно време сред природата

Изглед от Мургана

Ако сте бродили из старопланинските пътеки, или сте от ентусиастите, поели по пътя към морето по легендария маршурт Ком-Емине, значи няма как да сте пропуснали хижа Мургана. Изключителният пейзаж, разгръщащ се на 360 градуса около хижата и множеството възможности за спорт и туризъм я правят задължителна спирка. Освен че е по пътя Ком-Емине, около хижата са разположени и други интересни и предизвикателни пътеки, отвеждащи до близките върхове Паскал, Свищи плаз, Баба и други, до уникалната, но изоставена високопланинска хижа Планински извор, разположена на самото било на планнината или до местността Петте чучура.

хижа Мургана, община Челопеч

хижа Мургана, община Челопеч

Ако предпочитате придвижването на две гуми, районът изобилства от терен за ендуро и крос кънтри, било то с колело или мотор. Или огледайте Балкана от високо – около хижата има няколко старта за парапланеризъм, на 1200, 1350 и 1650 м н.в., а ако се качите малко по-нагоре, може да излетите от връх Свищи плаз – невероятно красиво място, което гарантира един запомнящ се полет.

Още варианти за активно време сред природата на Челопеч ще намерите тук.

Челопеч

Самата хижа е нова, стопанисвана от общината и много добре поддържана. Разположена е на планинските поляни в югозападното подножие на Стара планина, в местността „Тополов кладенец“, на 1430 м н. в. Носи името на едноименния връх – “Мургана” всъщност идва от мургавия вид на тази част от планината и тъмната отсечка на хвойната, покрила оголената й тревиста част.

Пътят към Мургана

До хижата се стига от село Челопеч по приятна планинска пътека, а панорамата отгоре не е за изпускане – разкрива гледка към южните склонове на Стара планина и цялата Средна гора в района на Златишко-Пирдопската котловина, а при безоблачно време се виждат дори Рила и Пирин.

хижа Мургана, община Челопеч

хижа Мургана, община Челопеч

До хижата се стига и с автомобил през Златишки проход, като пътят се отклонява при местността „Кашана“ по пътя Златица – Етрополе. Хижата е на два етажа, през зимата се отоплява с локално парно на дърва, на всеки етаж има баня и санитарни възли, разполага и с цифрова телевизия и интернет достъп. Има и добре обзаведена кухня и столова с камина, идеална за разказване на старопланински истории и срещи с нови и стари приятели. А в по-топлите месеци със сигурност ще оцените барбекюто, беседката и поляните около хижата.

хижа Мургана, община Челопеч

хижа Мургана, община Челопеч

В близост е и “Туристическата спалня“, която е ремонтирана и разполага с 18 легла, кухня със столова и камина, баня и санитарни възли – идеална за по-големи групи приятели или семейства с деца. Особено красива е местността през юли, когато по традиция се чества направената през 1967 г. първа копка за строежа на хижа Мургана“.

хижа Мургана, община Челопеч

хижа Мургана, община Челопеч

Районът около с.Челопеч е щедро надарен от природата с варианти за активно време, туризъм и спорт. Какво още интересно в региона – места, забележителности и събития вижте тук.

Челопеч от въздуха

Челопеч от въздуха

За контакти:
ОБЩИНСКА АДМИНИСТРАЦИЯ ЧЕЛОПЕЧ
2087 с.Челопеч, бул. “Трети Март” №1
тел.: 07185/2550, факс: 07185/2360
еmail: ob_chelopech@chelopech.org

Челопеч център

Летателни дневници: Николай Велев

$
0
0
Николай Велев

“Летателни дневници” – новата рубрика на 360°, в която, благодарение на парапланериста Николай Велев, ще научваме повече за безмоторното летене, условията, подготовката за него и, разбира се, самите полети. Опитът си споделя не кой да е, а човек, често прекарващ повече време във въздуха, отколкото на земята. Николай Велев е мъжът, направил най-дългия като разстояние полет с парапланер в България. Километража, който “навърта” той с крилото си през август 2013 г., е внушителните 313 км. Повече за себе си и летенето Ники разказва сам специално за 360°:

Николай Велев

Николай Велев

ВИЗИТКА:
Дата на раждане: 1978 г.
Местоживеене: гр. София
Професия: Авиоинженер
Крило/Сбруя: Ozone Mantra M6 / Advance Impress 2+
Най-дълъг прелет: 314 км
Мото: “Success is a journey, not a destination! The doing is usually more important than the outcome.” (Arthur: Ashe)

Казвам се Николай Велев. На 37 години съм. Женен съм и имам две деца.
По пътя си, който съм извървял досега по отношение на летенето, съм бил задвижван изцяло от мечтата да мога да летя. Детски мечти, останали за цял живот. Безброй пъти като малко дете съм сънувал как размахвам ръце, издигам се от леглото, кръжа малко из стаята и после излитам навън, над улиците, между сградите, над парковете. Ако се снижа много, размахвам по-бързо ръце и се издигам отново… наивно… в интерес на истината, все още ми се случва да сънувам подобни неща.

Първият ми досег с летенето беше още в ученическите години в още съществуващата по това време структура на аероклубовете към ДОСО – занимавах се с парашутизъм, след това безмоторно и моторно летене със самолет.
С парапланери летя от 1998 г. За добро или лошо избрах летенето да остане само мое хоби, а не професионално занимание. Летя само в почивните дни и в дни свободни от други ангажименти. Това естествено намалява силно броя дни в годината, в които имам възможност да летя и предизвиква известна фрустрация, когато перфектните метеорологични условия се случват в работни дни, а в почивните са посредствени. От друга страна обаче има и предимства – държи ме винаги „гладен“ за летене, фокусиран и силно мотивиран да използвам докрай възможностите, които се откриват пред мен по време на прелет.

Съвсем еднозначно мога да определя крос-кънтри летенето (прелетите) като моя страст. Чрез своето безкрайно многообразие, изненади и предизвикателства те са в състояние да задържат нестихващ интерес и да оставят след себе си прекрасни спомени и чувство на силно удовлетворение от преживяното.

Николай Велев

Николай Велев

Прелетите са особено предизвикателство. Те са доста слабо свързани с физически възможности на пилота и техника на пилотиране (които биха били много важни в в акробатичното летене например) и са плод най-вече на умствен труд – прелетът за мен е една много интензивна поредица от вземане на решения. Добрите решения ти дават възможност да продължиш, за лошите биваш моментално наказан и често се озоваваш бързо на земята. Хубавото е че за всяка ситуация броят на правилните отговори и много повече от един, както и на грешните между другото, и се оказва, че много наглед съвсем различни решения могат да доведат до успешен резултат. Скоростта с която човек съумява да прави преценки на създалите се ситуации и да реагира е наистина критична и в края на деня това е нещото, което остава като удовлетворение – че си съумял да реагираш бързо, да грешиш рядко и в резултат на това да използваш максимално условията и възможностите, които са се разкрили пред теб. Много от тези решения взимаме съвсем съзнателно, като плод на преценка, други идват от само себе си в резултат на опита, който сме натрупали с годините – интуиция или пък неясни асоциации с вече преживени подобни ситуации.

Николай Велев

Николай Велев

Точно решенията, които вземаме по време на прелет, с причините които ги провокират и резултатите, до които ни довеждат, ще бъдат акцент на рубриката „Летателни дневници“

Опитът се трупа бавно и за съжаление той е нещо, което не може просто да бъде преразказано или предадено, защото знанията са само една от съставките му. Както вече споменах, съществува безкрайно многообразие от ситуации по време на прелет, които ни научават чрез проба и грешка на това кое работи добре и кое не. И няколко живота да има човек, пак няма да са достатъчни да може да види всичко и да вземе всичките възможни правилни и грешни решения и да се поучи от тях. Хубавото обаче е, че човекът е интелигентно животно и не е нужно да преживява всичко на свой гръб за да си направи нужните изводи. С доста добър успех хората са в състояние да се поучат от успехите и грешките на другите, стига те да бъдат споделени с нужните подробности и съпътстващи факти – каква точно е била създалата се ситуацията, какви решения са били взети и защо, и до какви резултати са довели те.

Това ще се опитвам да направя по отношение на моите прелети през този летателен сезон в рубриката „Летателни дневници“.

И така както всеки прелет преминава през три отделни фази:
– Подготовка: проучване на метеорологични прогнози и създаване на планове и очаквания
– Изпълнение (в съответствие или коренно различно от направените планове)
– Анализ на случилото се
така и публикациите в рубриката ще следват тези фази. За всеки мой летателен уикенд имам намерението да пиша по един кратък отчет за своите планове и преценка на метеорологичните прогнози преди да дойде деня за летене, както и разказ след като съм летя за това какво какво се е случило на практика и анализ на добрите и лошите решения, които съм направил.

Николай Велев. Витоша, септември 2012

Николай Велев. Витоша, септември 2012

Пожелавам на всички успешни и дълги прелети през този сезон! Пазете се и бъдете внимателни. Прелетите, освен че могат да донесат голямо удоволствие, могат да ви поставят в много опасни ситуации. Безопасността винаги трябва да е основен приоритет. Не поемайте неоправдано големи рискове. Човек може да се нарани лошо изключително лесно, понякога с трайни последствия. Слънце, планини и вятър ще има още много време след като нас вече ни няма, така че не мислете, че изпускате нещо ако в дадена ситуация биете отбой по съображения за безопасност.

Ники Велев във въздуха:

Летателни дневници: 15-и май

$
0
0
Летателни дневници, 15-и май

Пристигнахме на старта малко преди 12 ч. – съвсем навреме. Както беше видно още докато пътувахме насам, облаците бяха доста напреднали в развитието си и в посока запад и югозапад бяха вече покрили изцяло небето с непрогледно плътна покривка. На юг, над Осоговската планина, се беше извисил един черен купесто-дъждовен облак с тънка валежна ивица в единия си край. На изток обаче, ситуацията изглеждаше коренно различна – все още слънчево с хубави кумулуси, разпръснати по небето.

ВИЖ ПОВЕЧЕ: Николай Велев, автор на рубриката Летателни дневници, пилот с дългогодишен стаж и автор на най-дългия като разстояние полет с парапланер в България – през август 2013 г. навърта с крилото си внушителните 313 км.

Не бяха дошли много хора в този ден. Ние бяхме малка групичка от шест човека, а на старта имаше още трима пилоти, пристигнали малко преди нас. Вятърът беше подходящ – слаб, постоянен и идваше съвсем челно на старта. Изглеждаше дори подходящ за реене, каквото ни показваше едно самотно соколче, забавляващо се с главозамайващи акробатични номера, леко встрани от нашия старт.

И ето ни пак там, на същото място на което се разделихме миналия път – Коняво.

Летателни дневници

Измина доста време от предишния ми разказ и предишното летене, но такъв е месец май – доста променлив, доста дъждовен и като цяло неподходящ за летене. По мои наблюдения, обикновено силни месеци за летене са март и началото на април. След това обаче май, а и половината юни, често са слаби, затова и нямам големи очаквания по това време на годината. Има епизодични хубави дни, но трябва и известна доза късмет, за да съвпаднат с почивните. В крайна сметка обаче, времето е такова, каквото е и човек няма друг избор освен да се съобрази с него и да вземе каквото и когато му се предлага.

След близо едномесечно прекъсване в летенето, заради дъждовни уикенди, прогнозата даде надежди за хубаво време през тази неделя (15-и май). Не изглеждаше идеално време, но все пак добро на фона на преобладаващите валежи в последния месец.

В прогнозите и сондажите имаше индикация, че станалата обичайна купесто-дъждовна облачност, ще се образува в по-късния следобед, а преди това се очакваха няколко часа слънце, които с малко късмет можеше да се оползотворят за къс прелет.

Летателни дневници, 15-и май

Вятърът щеше да е слаб от запад – югозапад с база на облаците около 2000 м. Сондажът показваше една много влажна във височина атмосфера, а силно сближените линии на температурния профил и точката на оросяване вещаеха образуване на дебели облаци, които щяха да стоят дълго, без да се разпадат и да правят обширни сенки. Градиентът на температурата иначе беше добър, така че дори и със сенки се очакваше да има термики в тази силно нестабилна атмосфера.

С тази прогнозирана посока на вятъра, изборът лесно се падна на Коняво. Ориентировъчният план беше за по-ранно излитане и сравнително кратък прелет към София или Самоков, който да е приключил около 15 часа, преди да са се развили повсеместни купесто-дъждовни облаци.

Нямаше време за губене. Плътната сянка вече беше “захапала” старта и половината от долината пред него. Оправихме се бързо и излетяхме веднага.

Без никакво колебание реших този път да пропусна обичайната прелюдия от проучване на условията пред старта – набор на височина в една-две термики и почти задължителното хубаво изкачване, чак до базата на облаците, преди пускане на прелет – просто нямаше време за това. Смятах, че ако се задържа тук още малко и се оставя тази сянка да ме изпревари в източна посока, не ме чака друго освен едно безславно утаяване до дъното на долината.

Летателни дневници, 15-и май

Още с излитането се насочих на изток и само с кратки вадения от по 200-300 м напредвах колкото се може по-бързо в тази посока, докато се озовах по-дълбоко над огрения от слънцето терен.

Чудесно, можеше вече да не се бърза толкова много.

Разгледах добре небето и реших да не се навирам много-много в дебелите облаци над Бобов дол. Те бяха видимо активни и със сигурност щеше да се мине лесно, но за да ги използвам, трябваше да се позиционирам доста дълбоко в обширна сенчеста зона с тъмни, “напомпващи” се облаци отгоре. Беше ме страх, че ако започнат да се превръщат в купесто-дъждовен облак докато съм там отдолу, бягството ще е почти невъзможно. Затова предпочетох по-бавната, но предпазлива обиколка по периферията на създалата се облачна маса в посока Дупница.

Групичката ни се разцепи – някои караха по-близо до активните облаци, други поизостанаха. Аз се движех на изток по слънчевите части, изцяло извън облаците и завивах по-близо към тях само когато се снижавах под 1400 м.

Летателни дневници, 15-и май

Летателни дневници, 15-и май

Когато наближих ТЕЦ „Бобов дол“, някой сякаш “дръпна ципа” на голямото ЦБ зад мен, над Осоговската планина и то започна да се излива с пороен дъжд по склоновете на планината, някъде между моята позиция и Кюстендил. Бях доволен, че вече съм се отдалечил на безопасно разстояние от десетина километра. Ако се бяхме забавили с пътуването или на старта, със сигурност нямаше да можем да летим.

Летателни дневници, 15-и май

Вятърът обаче идваше от запад и ми беше ясно, че този дъжд ще започне да ни гони. Също така “шапката” на ЦБ-то се разстилаше с голяма скорост. Беше се извисила до силните западни ветрове, духащи на няколко километра, които сега я носеха. В резултат на това, една голяма сянка, плъзгаща се по земята, взе бързо да ни наближава. Отново трябваше да се бърза.

Летателни дневници, 15-и май

Прехвърлих се на първите възвишения на Верила, където, по някакво странно стечение на обстоятелствата, отново се събрахме всички летящи по едно и също време. Бяхме горе-долу на еднакви височини, но идвахме от различни посоки.
След съвсем кратко време обаче, отново се разделихме. Някои се насочиха към Дупница, за да се опитват да набират височина там на слънчевите поляни, други останаха да си въртят термики на това място, на което се срещнахме. Аз обаче, пришпорен от перспективата за приближаващия дъжд, не мислех да оставам там дори и секунда повече. Ако ме настигне сянката от ЦБ-то, играта свършва. Не само ще ми се наложи да кацна, но не след дълго и ще ме вали.

Продължих директно към вътрешността на Верила. Гонех бягащото слънце и облаците с все още безобидни форми.

Летателни дневници, 15-и май

Термика, която да ме изкачи до подходяща за пресичане на Верила височина, обаче нямаше и въпреки, че бързах да продължа, бях принуден да чакам. Трябваше да се изкача отново до 1800-1900 м, за да мога да продължа на изток към долината на селата Белчин баня и Ковачевци. В компанията на Жоро Топузов бяхме в режим на търсене и изчакване на термичен цикъл, които да ни даде нов тласък напред. Пресякохме набързо към една малка долинка, в която са разположени с. Дрен и с. Горна Диканя и там, за късмет, намерихме хубава термика.

Фронтът на дъжда беше подминал Бобов дол и се виждаше как вече вали слабо малко преди магистрала “Струма” (на не повече от 5 км западно от нас). Макар и термиката да беше хубава и да имаше още доста височина до базата на облаците, реших, че е време да я изоставя. Плюх на петите в момента, в който бях сигурен, че се прелита без рискове над билото на Верила в посока с.Ярлово.

Летателни дневници, 15-и май

Там вече бяхме в безопасност – Верила и Витоша със сигурност щяха да поспрат скоростта на напредване на изваляващия се облак. Над мястото, където се намирахме в момента, вече нямаше застрашително големи облаци, теренът беше добре осветен от слънцето и като цяло всичко изглеждаше наред във всички посоки, с изключение на тази, от която идвахме.

За миг дори се поколебах дали пък да не се опитаме да продължим прелета докъдето може още на изток – през Плана в посока яз. Искър и гр. Ихтиман, защото към момента натам изглеждаше добре и безопасно. Но предвид прогнозата, която недвусмислено предвещаваше купестодъждовна облачност и превалявания, реших да се придържам към първоначалния план и да съм приключил с летенето до около 15 часа.

Последва една поредица от лесни изкачвания, които хващахме само за кратко, преди да продължим напред, без да се опитваме да набираме в тях много височина. Подозренията, че може би сме на място, над което се зараждат купесто-дъждовни облаци, се засилваха. Възходящите потоци станаха някак си твърде лесни и начесто и затова бързо преминахме над селата Ярлово, Ярема, Железница. Обширната зона на изчакване най-накрая приключи и се насочихме, доволни от стечението на обстоятелствата, към финалния си глайд към с.Бистрица и южната дъга на околовръстното шосе на София.

Долитахме уверени до района на „Ринг Мол“ и „Икеа“, където има удобни за кацане поляни. Беше време да се насладим на хубавите гледки около нас –красотата на Витоша, около която обикаляхме в последните 15-20 минути и облаците, които се кълбяха над нея.

Двамата с Жоро Топузов, с широки усмивки на лицата, кацнахме почти едновременно на една хубава поляна. Мисля, че съумяхме да вземем каквото можеше от този ден. Насладихме се на страхотни гледки със “сочни” облаци, обагрени във всякакви нюанси на сивото и поляни и възвишения, разстилащи се в пролетно тучно зелено под нас.

Летателни дневници, 15-и май

Летателни дневници: 22-ри май

$
0
0
Летателни дневници, 22 май

Тази седмица се задаваше почивка с дълъг четиридневен уикенд по случай Денят на българската просвета и култура и славянската писменост – 24-и май. Прогнозите обаче даваха надежда за летене само за два от дните – неделя (22-и май) и понеделник (23-ти май). В съботата все още валеше повсеместно, а във вторник се очакваше ново нахлуване на атмосферен фронт от запад, съпроводено със силни ветрове.

“Летателни дневници” е най-новата рубрика на 360°. В нея парапланеристът Николай Велев разказва за преживяванията си във въздуха и ни показва как изглежда светът, когато си високо в небето.

Сондажите за неделя показваха слаби североизточни ветрове и добри условия за термична дейност, макар и с не много висока база на облаците – очаквана малко под 2000 м.

Въоръжен с тези предварителни очаквания избрах да се опитаме да направим интересен полет от старта на Околчица, разположен над Враца.

Очакваната база на облаците отхвърли варианта за летене от Витоша, защото опитите за прелет щяха да бъдат затруднени заради заобикалящия планината доста висок терен. За сметка на това тя нямаше да е проблем във врачанското поле, което е с малка надморска височина. Прогнозираният вятър беше слаб, което щеше да даде възможност за летене в произволна посока. Реших, че интересен план за деня би бил прелет под формата на широка обиколка на района – първо североизточно срещу вятъра в посока към Веслец и гр. Борован, после северозападно към гр. Монтана и накрая връщане над старта на Враца. Дължината на първата част на този триъгълник не исках да обвързвам с конкретни планове, за да имам възможност да я преценя на място според условията, силата на вятъра и спрямо това колко бързо може да се напредва.

Пристигнахме на старта в 12 ч., но вече имах чувството, че закъсняваме.

Хубави кумулуси бяха изпъстрили небето още поне час по-рано, което значеше, че условията са тръгнали и вече губехме ценно време от полета си, което щеше да ни е нужно предвид планираната дълга обиколка.

Летателни дневници, 22 май

Когато човек планира да се върне към края на деня на мястото, от което е излетял, задължително трябва да си направи някакви мислени маркери кога най-късно трябва да е тръгнал по-обратния път, за да успее да се прибере преди денят да свърши и да е готов да промени плановете на маршрута си като го скъси или удължи, съобразено с това колко бързо съумява да напредва.

Подготвих си бързо екипировката и без да губя време излетях. Термиката ме грабна буквално от старта и уверено ме понесе нагоре. Другарите ми също излетяха бързо и скоро всички бяхме във въздуха, за да опитаме да направим този полет заедно.

Изкачихме се лесно до базата на облаците, която беше на около 1700 м. Условията наистина изглеждаха изобилни и тъй като полето беше нашарено от сенките на кумулусите, без особени притеснения напуснах „сигурното” летене над склоновете на Врачанския балкан и се насочих право напред от старта в посока Веслец. От предните си полети на това място знаех, че по-ранното отделяне от планината в посока Веслец става като цяло по-лесно и по-често успешно, отколкото ако се направи чак след пресичането на Вратцата.

Летателни дневници, 22 май

Групичката ни от четирима човека обаче бързо се разпръсна и още на Веслец продължихме малко или много по единично. Тъй като базата на облаците не беше много висока, след всяко пресичане към следващия облак човек се озоваваше сравнително ниско, на малко над 1000 м. Това създаваше едно усещане за спешност и за това, че няма как да се изчаква цялата групичка да се събира отново в обща термика, за да се движи в комплект. Изчакването би коствало загуба на ценна височина, която не е налична, така че след като веднъж се разминахме във височините си, движението ни заедно стана невъзможно. Някои избраха да поемат по директна линия към Монтана, но аз исках да отида още на изток, преди да завия на север, за да се получи по-широка обиколка на района.

Обикновено липсата на голям запас от височина, от базата на облаците до терена, налага да се внимава изключително много в преценката накъде да се тръгне за намиране на следваща термика, защото грешките остават без възможност за поправка. В този ден обаче, нещата като че ли не стояха точно така.

Летателни дневници, 22 май

На места облаците правеха доста обширни за пресичане сенки и видимо се разпадаха, но въпреки това отдолу намирах слаби качвания, които позволяваха да се изчака следващия термичен цикъл. Слизането ниско над терена също оставаше „безнаказано” и човек сравнително лесно се връщаше отново „в играта“. Облаците се подреждаха в нещо като къси улици на групи от 4-5 близко разположени облака, разтеглени по посоката на вятъра.

Тактиката ми беше да откривам такива групички по формата на сенките им и да се опитвам да ги следвам, като прескачам от група на група по възможно най-кратките дистанции между тях. Изглежда решенията ми работеха безотказно, защото без особени перипетии не след дълго летях към възвишението Пъстрина, разположено източно от гр. Монтана.

Там, за моя голяма изненада, отново си намерих компания във въздуха. Точно над Пъстрина се срещнахме с Георги Йорданов, който беше излетял малко по-късно от нас. Той обаче беше летял по директната линия на север, без да обикаля като мен из полето и ето, че се събрахме заедно.

Летателни дневници, 22 май

Обсъдихме плановете си по радиото. Георги имаше идея да продължи северно в посока Белоградчик, което за момент разколеба моите планове за затворен маршрут. Бях почти готов да зарежа идеята за връщане и да продължа и натам, но съвкупност от фактори надделя над това решение.

Първо, нямахме ясна идея как ще се транспортираме обратно след като кацнем и второ, небето на север беше доста по-бедно на облаци, сравнено със сочните кумулуси, под които се придвижвах досега и които все още си стояха по обратния път към Враца. В крайна сметка той прие моят план за връщане и заедно поехме в обратна посока.

Без особени трудности се придвижихме отново до планината, от която бях излетял преди четири часа.

Летателни дневници, 22 май

Тук обаче направих една важна тактическа грешка, която не ми беше толкова лесно да поправя. Без конкретна причина реших малко преди Вратцата да се върна обратно над склоновете на планината, пренебрегвайки факта, че над нея няма кумулуси.

С напредването на деня, те доста се поразредиха навсякъде. Дори на север, накъдето се двоумяхме дали да не продължим, сега беше съвсем синьо и по всяка вероятност без достатъчно силни за летене термики. В равнината на Враца все още имаше няколко облачета, а над по-централните била имаше и дебели хубави облаци, но над тези първи склонове на Врачанския балкан нямаше нищо.

Може би по навик реших да кривна натам, свикнал винаги да търся условия над билата на възвишенията вместо в равнините. Съвсем скоро осъзнах грешката си – там условия наистина нямаше. Последва едно агонизиращо „стъргане” все по-ниско и по-ниско по склоновете в търсене на термика. Оцелявах в продължение на около половин час в дъното на една своеобразна фуния, създадена от формите на релефа. През нея се издигаха слаби термики, които стигаха точно, колкото да поддържам височината си, но не и да се издигна и да продължа напред. По същото време видях, че Георги бе взел по-доброто решение и минава спокойно и високо напред в равнината и над Враца, докато аз лека-полека се утаявам и съм на път да кацна съвсем малко преди финала на задачата, която си бях поставил.

Накрая все пак успях да понабера достатъчно височина, за да пресека до отсрещната страна на голямото врачанско дере към скалите, които изглеждаха хубаво огрени от слънцето и имаха над себе си кумулус.

Летателни дневници, 22 май

Търпеливото ми чакане беше възнаградено, защото намерих хубава термика, която завъртях с облекчение в компанията на три големи лешояда.

Вече с хубав запас от височина се понесох към старта, от който бях излетял преди няколко часа. Там имаше само едно самотно крило, описващо бавни кръгове някъде между паметника на връх Околчица и мястото, на което кацаме до пътя. Денят беше към своя край и условията лека-полека гаснеха.

Имах обаче прекалено много височина, за да я „прахосам” с безцелно кръжене над кацалката. Реших да я използвам, за да удължа малко полета, като следвам пътя, по който ще се прибираме с колата. Така хем щях да прекарам още малко време във въздуха, хем нямаше да създам излишни транспортни усложнения с прибирането.

Без да имам особени очаквания, се насочих към входа на Искърското дефиле и извиващия се, между един шахмат от възвишения, път Мездра-Ботевград. Очертаваше се едно доста ниско преминаване през поредица от тесни деренца и затова внимателно преценявах възможностите си за кацане – не исках да се поставям излишно в трудни ситуации в края на деня.

Летателни дневници, 22 май

Противно на очакванията ми за настъпващ край на термиките, намерих възможност още няколко пъти да набера по 100-200 м височина. Това ми позволи „прескачане” към следващото възвишение по редицата и така най-ненадейно се промуших доста навътре през прохода.

Накрая кацнах на една хубава поляна до главния път преди с. Новачене.

Летателни дневници, 22 май

Вълшебен ден!

Кой можеше да очаква, че след толкова много дъждове, изливали се само допреди ден, ще има условия да се лети над 5 часа и да се направи 100-километрова обиколка? Събрах си екипировката в раницата с широка усмивка на лице, обърнах се да погледна отново красивата полянка, на която се намирах, и се отправих развеселен към шосето, където вече ме чакаха приятелите ми, за да се приберем по домовете си.

Летателни дневници, 22 май

Първи “София Спорт Филм Фестивал”

$
0
0
София Спорт Филм Фест
Парапланер

Снимка: evergreenparagliding

На 27-и май стартира първият в България международен „София Спорт Филм Фестивал”.

Фестивалът ще се проведе в рамките на три дни (от 27-и до 29 май) и ще започне с представянето на документалния филм „Палио” от 19:00 часа в кино „Люмиер”.

В програмата на спортния филмов фестивал са включени редица хитови заглавия, някои от които ще бъдат показани за първи път у нас. Дебютното издание на „София Спорт Филм Фест” ще предложи на зрителите интригуваща селекция ленти от света на спорта.

Вторият ден на фестивала (28 май) ще бъде посветен специално на екстремното кино. Тогава адреналинът от екстремните спортове и магията на киното се събират в едно, за да ни покажат света по нов и вълнуващ начин. Това е денят, в който ще видим и двата български филма в програмата на фестивала – „БГ фрийрън”, представен от Илко Илиев и „Да летиш отново” – филм на Весо Овчаров.

Освен това ще можем да видим и филмите “Storror Supertramps” (фрийрън), „Малкият червен автобус” и „Отвъд предела” (парапланеризъм).

Всички филми в програмата на „София Спорт Филм Фестивал” ще бъдат прожектирани в кино „Люмиер”. Билети могат да бъдат закупени на касите на НДК или пред салона в деня на прожекцията, а цените са 5 лв. за деца и ученици до 18 г. и 8 лв. за възрастни.

Официалното откриване започва в 18.00 ч. с посрещане на гостите и включва осем от вдъхновяващите плакати, част от фотоизложбата на списание 360° „Новите шампиони на България”.

София Спорт Филм Фест


Петрич, Калифорния, 2016

$
0
0
Kongur Air by Stefan Iliev

Да знаете какво направихме миналия уикенд на Kongur Air

Kongur Air Fest_by Stefan Iliev

снимка: Стефан Илиев

Тръгваме с предварителната официална информация, че Kongur Air е фестивал за хората:

“които искат да гледат най-добрите състезатели по екстремно спускане с колела в България”

т.е. ще видим кръг от републиканския шампионат на Българските колоездачни серии. Но фестивалът е още и за онези, които:

“ – желаят да станат свидетели на дръзки изпълнения на зрелищни трикове с колело върху въздушна възглавница Big Air Bag;
– търсят адреналин и силни усещания;
– искат да полетят в небето – чрез тандемни полети с парапланер от връх Конгур, 1951 м, денивелация над 1800 м; -обичат природата и здравословния начин на живот;
– 
купонясват, слушат хубава музика, танцуват и се забавляват.”

Предварителното обещание е за “невероятно шоу, страхотни атракции, незабравими моменти, много възможности и щур купон.” И поканата продължава така:
 “Стягайте багажа за:


Най-слънчевия град.

Най-стръмната планина.

Най-големите скокове.

Най-високото парти.

Най-зелените пейзажи.

Петрич, California, хижа Беласица.

 Ки ви чекаме да дойте ;)”

Kongur Air Fest_by Stefan Iliev

снимка: Стефан Илиев

И ето ни сега с бърз обзор на фестивала, който започва още от паркирането на автомобилите, на хижа „Беласица“, където също така е и финалната част на трасето.

Kongur Air Fest_by Stefan Iliev

снимка: Стефан Илиев

Гледката наистина е фестивална – шатри, барове, знамена, инфо-спотове, място за регистрация на колоездачите, които имат желание да ползват трасето, или официално да се включат в състезателната част. Диджеи, музиканти, куп усмихнати и щастливи хора – въобще животът кипи навсякъде около хижата.

Съвсем ясно се открояват шатрите на отборите, в които често забелязваме състезателите да почиват след рън или да правят промени, корекции или други подобрения по байковете и екипировката си.

Kongur Air Fest_by Stefan Iliev

снимка: Стефан Илиев

Финалната част на трасето, която завършва със скок и вираж, е стриктно маркирана – отсечена е с ленти за сигурност, а зрителските места са лесно достъпни. Така е и с другите зрителски места, разположени по трасето – те са отбелязани на специално създадени “Карти на евента”, с които всеки може да се сдобие от местата за информация, от всеки бар и почти от всякъде. На тези карти също следим всичко актуално от програмата и няма как да не ни направи впечатление старанието на организаторите всичко да се случва навреме.


Kongur Air Fest_by Stefan Iliev

снимка: Стефан Илиев

В петък, на трети юни, започваме рано, още в 9:00 часа с оглаждане на трасето от участниците до обяд. След кратка обедна почивка, прекрасно време и хубава музика точно в 14:00 часа стартират свободните тренировки и състезателите и участниците започват да се качват нагоре, а стюардите/маршали – децата от клуб „Млад Планинар“, заемат своите места по трасето.

Kongur Air Fest_by Stefan Iliev

снимка: Стефан Илиев

Денят е много динамичен за всички състезатели. Почти постоянно се дочуват положителни коментари за трасето. Всички са видимо доволни от терена, скоковете, виражите…

Kongur Air Fest_by Stefan Iliev

снимка: Стефан Илиев

През целия ден над хижа Беласица прелитат парапланери Kongur Air Fly. Някои са соло пилоти, а други са с пасажери. Организаторите са поканили едни от най-върховните пилоти в страната. Сред тях е и акропилотът на Red Bull Веселин Овчаров, който на няколко пъти изпълнява невероятно акрошоу с крилото си.

Kongur Air Fest_by Stefan Iliev

снимка: Стефан Илиев


Последното извозване към връх Конгур е в 18:00 часа, след което денят завършва с парти на поляната, релакс, музика, лагерен огън, танци-манци под любезното ръководство на Иво Калата и Емо The Drummer.

DSC_4112

В следващите два дни се потапяме в събитието напълно. Времето минава изключително приятно, но същевременно и леко натоварено, особено за състезателите в кръга от Българските колоездачни серии Kongur Air DH. Резултатите от класирането им са тук, а всичко останало, което преживяхме до края на фестивала само затвърди желанието ни да се върнем обратно и догодина.


В преследване на вятъра

$
0
0
Tiguan Blind Dates
Tiguan Blind Dates

Снимка: Стефан Илиев

Разбрахме, че новият Tiguan от Volkswagen върви на кал, асфалт, чакъл и каквото още се сетим (включително iOS и Android) и затова решихме да се отправим именно с него към следващото си приключение, за да проверим можем ли да догоним вятъра, разчитайки на желанието си и един автомобил.

Tiguan Blind Dates

Снимка: Стефан Илиев

Приключението ни е много специално. Първо, защото го правим в търсене на най-добрия вятър за летене и второ, защото е инициирано от предизвикателството Тhe All Connected Challenge за слепи срещи с Tiguan (#tiguanblinddates), което ни отправиха от „Егоист”.

Времето в края на пролетта обаче, е капризно и, за да се движим заедно с вятъра ни е необходима мъничко техническа помощ. Собствена мобилна мрежа в колата и дисплей, на който получаваме прогнозата за времето и локации от приятели, пристигнали на точните места преди нас, са идеалните средства, когато сме тръгнали да пътешестваме без ясно поставена крайна точка, но с ясно поставена цел – да полетим.

Tiguan Blind Dates

Снимка: Стефан Илиев

За местата, полетите и ветровете, до които достигнахме, изминавайки километри по асфалт, чакъл, стръмни склонове и подгизнала почва вижте повече в този разказ в две части:

В преследване на вятъра – Витоша

В преследване на вятъра – нощ под звездите

Tiguan Blind Dates

Снимка: Стефан Илиев

А в следващото видео, можете да видите какво може да прави новият Tiguan и защо се отправихме по знайните и незнайните български пътища именно с него.


Нов рекорд по парапланеризъм

$
0
0
Рекорд - най-дълъг прелет

Рекорд - най-дълъг прелет

Националният рекорд за най-дълъг прелет с парапланер беше подобрен тази събота.

На 25-и юни Румен Райнов – Жиро, успява да прелети 323,6 км, излитайки близо до добричкото село Самуилово и приземявайки до Враца. Излита в 11:55 часа, а продължителността на полета трае 7:03 часа.

Това, което прави постижението още по-впечатляващо е, че Румен Райнов лети с парапланер Element Air4 – произведен в България и предназначен за широк кръг от пилоти, а не само за състезатели.

Поради размерите на страната ни, рекордьорите вече са принудени да търсят места за излитане все по на изток и по на север, за да имат повече пространство да летят на запад. Всички последни рекорди са направени на източни ветрове, които очевидно са най подходящи.

Предишният рекорд за най-дълъг прелет е на Николай Велев (313,9км) и е направен от Шумен през 2013 г.

Мястото за излитане около Добрич пък, има потенциал за над 400-километрови прелети, ако се лети до Видин – Белоградчик, затова може би все повече пилоти ще използват малките склончета в най североизточната част на страната ни, все по-често.

Летателни дневници: 25-и юни

$
0
0
Летателни дневници: 25-и юни

След продължителната пауза от предишния ми разказ, по време на която сякаш не се случиха никакви забележителни или поучителни полети, като че ли настъпи сезона на истинското летене.

Тази събота (25.06) се оказа доста специален ден. За това обаче ще разберем малко по-късно, а сега – малко предистория.

Всички крос-кънтри пилоти си имат набелязана цел, която тайно си мечтаят да постигнат. Тази цел най-често се изразява в разстояние на прелета – някои искат да направят 100 км прелет, други 200 км. Който вече е направил по няколко такива пък, мечтае за 300 км, а защо не и 400 км – ненаситни сме. В тази връзка, по-запалените пилоти, с по-амбициозни цели, постоянно следят прогнозите за времето, за да не пропуснат онзи специален ден, когато се отварят възможности за прелитане на големи разстояния.

Прогнозите за този уикенд предсказваха комбинация от фактори, която рядко се случва:

– равномерен източен вятър из цялата Дунавска равнина, от морето чак до сръбската граница, който нямаше да си променя нито посоката, нито силата – около 30 км/ч на 1000-1500 м височина – в продължение на целия ден;
– идеална посока – летейки по вятъра човек се движи там, където е най-лесно и най-много му се иска – над равнината, без да се отнася нито на юг към Стара планина, нито на север към р. Дунав и Румъния;
– оптимална за дълъг прелет сила – позволява безопасно излитане и кацане, а във въздуха помага за бързото покриване на разстоянията;

Всичко това, съчетано с едни от най-дългите дни в годината. Слънцето захранва с енергията си термиките за повече от 10 часа, което е много важен елемент, защото от една височина нагоре прелетите се превръщат в състезание със залеза и угасването на условията около час преди скриването на слънцето.

Летателни дневници: 25-и юни

Този ден просто не трябваше да се изпуска. Няколко телефонни позвънявания в петък вечер и екипажът от ентусиазирани пилоти беше налице, а срещата уговорена. Събота, 5:30 сутринта, дестинация Шумен.

Още преди 10 часа бяхме в Шумен. Много успокоително беше, че нямаше видими признаци вятърът да е прекалено силен, което беше основното ми притеснение докато пътувахме. Първите малки кумулусчета вече се появяваха на небето. Издаваха, че атмосферата започва да се разбърква от термиките. Всичко изглеждаше супер.

На старта се явихме към 10:20 и още нямаше никой. Знаех, че със сигурност не само ние сме гледали прогнозите и ще дойдат още пилоти – шуменци, варненци – но за мое учудване тях ги нямаше.

С течение на деня разбрах, че хората, направили различни организации да дойдат на най-подходящото според прогнозите място, бяха много повече, отколкото съм подозирал. Имаше такива, пътували с нощни влакове, такива, дошли още от предната вечер, хора от Пловдив, от Бургас, Велико Търново. Шуменската група беше отишла на Невша още рано сутринта и затова ги нямаше на платото (Невша е старт, разположен още по на изток от този в Шумен и съответно, даващ по-голяма територия за прелитане по вятъра, преди да се стигне до противоположния край на България). Чак вечерта разбрах, че е имало и друга група, съставена от най-запалени крос-кънтри пилоти, която е намерила подходящ старт, разположен още по на изток, някъде около гр. Добрич и са отишли там да дебнат условията и да гонят рекордни прелети.

Летателни дневници: 25-и юни

Вятър на старта имаше в изобилие – около 20 км/ч. Макар да ми се струваше рано за пускане на прелет, реших да излетя и да рея на склон, чакайки във въздуха да тръгнат хубавите условия. Исках, също така, да излетя по-бързо, докато вятърът не е станал силен, защото не беше ясно какво ще се случи, когато го разбъркат качествено термиките с по-високите слоеве, където духа повечко.

В 10:30 бях вече във въздуха, а след малко излетяха и другите.

Летателни дневници: 25-и юни

Последва едно спокойно реене, по време на което хвърлях периодично поглед на запад, за да следя как се развиват облаците натам. Още преди 11 часа вече се очертаваха възможни линии за прелитане на платото, маркирани от малки облачета, но не исках да поемам излишни рискове и търпеливо си реех на склона. Избързване и преждевременно кацане някъде зад платото и дълго ходене в жегите, щеше да е най-лошата развръзка на този ден, в който всички бяхме инвестирали време за пътуване и надежди за дълги прелети. Затова изчаквах да се „поналеят” още облаците и да няма съмнение, че ще има условия, които да ме пренесат над платото и в полето зад него в посока Търговище.

Измина още половин час в реене на склон и реших, че моментът най-накрая е дошъл. Центрирах се в едно качване и започнах да се отнасям с него над старта и назад над гората на Шуменското плато.

Набрах височина колкото можах (около 1500 м) и се обърнах по вятъра. Базата на облаците беше едва 1700 м, но ситуацията изглеждаше доста добре. Разстоянията между облаците бяха кратки – по около 2 км, което позволяваше да се пресича от облак до облак за около 3 минути със средно 400 м загуба на височина. От време на време имаше по-дълги разстояния за пресичане. Там се изискваше и особено внимание, за да успееш да се прицелиш от първия път в правилното място на следващата термика. Предвид не много високата база на облаците, един дълъг глайд, който да ме докарва под разпадащ се облак, щеше да е почти сигурен завършек на полета.

Летателни дневници: 25-и юни

Летателни дневници:25-и юни

Времето и разстоянието се изнизваха неусетно.Няколко неща обаче, които не очаквах конкретно в този ден, ми правеха впечатление във въздуха:

– Термиките, които намирах, бяха доста слаби и наваксването на височина, загубена между облаците, ставаше бавно и мъчително, въпреки обещанията на прогнозните сондажи за силни термики заради нестабилната атмосфера на височина до 2000 м. Тези слаби изкачвания в ден със слаб вятър биха дали като резултат изключително бавен и не особено дълъг прелет. Сега обаче, вятърът ме носеше неусетно на запад с около 25-30 км/ч дори и докато въртях бавни кръгове в зони със слаба поддръжка. Теренът под мен постоянно се сменяше като на кино лента;
– Липсваше каквато и да е по-сериозна турбуленция, която очаквах предвид силата на вятъра. Вместо това, въздухът беше много спокоен, термиките сравнително слаби и без резки граници;

Летателни дневници: 25-и юни

Така, подскачайки от облак на облак, се придвижих на зигзаг до след гр. Бяла. Там настъпи малко по-значителна промяна в условията.

Небето рязко се изчисти от облаци, а вятърът леко отслабна и беше само около 20 км/ч. Това, че нямаше много кумулуси, още не означаваше, че няма да има термики, но правеше намирането им доста по-трудно. Все пак обаче, имаше тук-там по някое малко облаче и реших да продължа полета си със същата тактика – гонейки само облаците. Трябваше обаче, да съм особено нащрек и да дебна момента, в който някъде напред започне да се образува малко облаче и да се насоча натам веднага.

Летателни дневници: 25-и юни

Схемата работеше. С достатъчно височина достигах от мъгел до мъгел и хващах термиката, за да възстановявам в нея загубената между облаците височина.

Така се изнизах покрай гр. Левски, гр. Плевен, а кратка справка с GPS-а показваше, че се намирам на около 200 км от Шумен, а беше едва 16 ч.

Летателни дневници: 25-и юни

Щеше да бъде просто чудесно, ако успеех да се задържа още 2-3 часа във въздуха. Щях да успея да достигна дистанция, близка до предишния ми най-дълъг прелет – тези вълшебни 300 км, за който толкова рядко се отваря възможност да бъдат прелетени с парапланер.

За мен най-удовлетворителният завършек на един прелет е, когато просто свършат условията и човек каца по независещи от него причини. Това е идеалният вариант, в който усилията ми са се увенчали с успех и са ми позволили да взема всичко, каквото е предлагал денят. В такива случаи съответно съм доволен от постигнатото, без значение от прелетяното разстояние дори и когато то е малко. Всяка друга развръзка, при която съм кацнал преди да приключат условията, я броя за неуспех и някаква форма на провал, пак без значение от прелетяното разстояние.

Много скоро, след като превъртях през главата си тези мисли, направих грешката, която сложи точка на полета ми до гр. Бяла Слатина на около 240 км от мястото на излитане.

Облаците бяха съвсем оредели и се чудех накъде да хвана след поредното бавно набиране на височина. Вместо обаче да изчакам още в поддръжката, в която се намирах и която позволяваше чакане, аз тръгнах на сляпо през синьото, пришпорен от някаква внезапна припряност, че денят напредва и може би няма да се появят други облаци. Груба грешка – следващия цикъл от термики дойде съвсем скоро, но вече бях много ниско, за да го хвана, защото облаците започнаха да се образуват на около километър, странично от моята линия.

Опитах се да стигна до тях, но с малкото височина, която имах, не се получи. Само след 5 минути небето се изпълни с кумулусчета, идеално подредени в редичка, стигаща чак до Враца. Полето направо избухна и подхранваше термики още много дълго време, както се убедих гледайки небето, докато ходех пеша в следващите час и половина. През това време тази уличка от облачета бързо се уплътни и стана направо магистрала. Денят всъщност беше далеч от края на условията. Само 3-4 минути по-късно тръгване от последната ми термика ме деляха от това, да видя ясно накъде трябва да продължа и щях без съмение да се свържа с тези хубави облаци и да продължа към Враца. Все пак беше едва 16:30, когато кацнах, а в този дълъг летен ден имаше може би още около 3 часа време, през което трябва да има термики.

Хубавото е, че кацнах твърдо убеден за себе си, че 300-та километра бяха съвсем реално и лесно постижими в този ден и това ми даваше обосновано основание да очаквам да успея да ги направя отново в някой следващ ден с хубав вятър и условия.

Ето как изглежда линията на полета ми от този ден:

Летателни дневници: 25-и юни

А сега следва и най-интересното, за което научих чак късно вечерт,а след като се прибрах вкъщи.

Един от пилотите от варненската група – Румен Райнов (Жиро) – беше успял да свърже всички облаци от Добрич до Враца, без да допусне никъде сериозни грешки в преценките си и така беше успял да прелети фантастичните 323 км, подобрявайки с 10 км моя прелет от 2013 г. и поставяйки нов национален рекорд за дълъг прелет. Браво, Жиро! Честита рекордьорска титла!

Много е хубаво, когато летвата се вдига периодично от различни хора, стартирали от различни места. Това показва, че няма установени граници за това, което всеки един от нас е в състояние да постигне. По този начин се подхранват фантазиите и ентусиазма на всички парапланеристи – никой не знае кой ще се окаже на правилното място и ще вземе най-правилните решения, за да прелети още по-голямо разстояние. Може да е всеки един от нас!

Ето я и графиката от полета на Румен, новият национален рекорд на дълъг прелет, а няколко думи от неговите впечатления, можете да прочетете тук.

Летателни дневници: 25-и юни

В преследване на вятъра –нощ под звездите

$
0
0
VW - Tiguan Challenge

Никога не се отказваме от среща с вятъра. Планираме, мислим, работим, бързаме, закъсняваме за среща, за малко изпускаме краен срок, правим промени… Но никога не отказваме поканата на вятъра, защото се страхуваме, че следващия път няма да ни позволи да го следваме.

Следва продължението на разказа “В преследване на вятъра”. В края на май прекарахме няколко дни из поляните и хълмовете на България, за да изпълним предизвикателството на Volkswagen Tiguan - Тhe All Connected Challengе. Не само това обаче – прекарахме дните така, както най-много обичаме – с вятъра.

VW - Tiguan Challenge

Снимка: Стефан Илиев

След полет от Витоша и успешно качване с автомобил до кацалката, където парапланеристите приземяват е време за Сопот и хълма, от който се разкрива великолепна гледка към Розовата долина и Стара планина.

Следващото кратко, но стръмно изкачване към Дъбена ни дава отговор на това защо автомобилът ни има широк панорамен прозорец на покрива си. Понякога е възможно да се почувстваш по-близо до небето и с отлепени от земята стъпала дори когато знаеш, че си здраво стъпил върху земята и уверено продължаваш да се движиш напред въпреки денивелацията.

Възможно е и да усетиш как нивата на адреналина в тялото ти се покачват дори когато просто седиш мирно на предната седалка, без да очакваш, че всеки момент ще си на метри над сигурната повърхност. А после, е възможно да гледаш поредния залез, но да си сигурен, че ще го запомниш сякаш е единствения, защото си разбрал, че е истинско щастие да си бил на мястото, на което те е отвело търсенето на вятъра, че си видял, че си усетил и че в онази вечер точно ти си бил онзи, който се е окъпал в златно, заедно с всичката природа наоколо.

VW - Tiguan Challenge

Снимка: Стефан Илиев

Тази нощ прекарваме под звездите и връх Ботев – далече от градовете, но с кристална представа къде точно се намираме и с увереността, че всеки може да получи местоположението ни само след едно натискане на бутон от мултимедийната система върху екрана на таблото. Искаме да се „изгубим” – няма проблем, само прекъсваме мрежата на колата ни. Искаме да бъдем намерени – изпращаме информация до когото трябва без никакви грижи.

VW - Tiguan Challenge

Снимка: Стефан Илиев

Звездите са на една ръка разстояние, въздухът ухае на зеленина, а тишината е толкова крещящо осезаема, че сякаш те поглъща в себе си единствено, за да те отведе до най-скритите кътчета на собствената ти мисъл. Чувстваш природата и дори най-лекият полъх на вятъра оставя дълбок отпечатък в съзнанието си. Преживяваш безмълвно целия ход на Вселената и всички моменти, в които най-силно ще искаш да извикаш. Потръпваш, защото току-що си докоснал далечна планета и вдишваш дълбоко, защото искаш част от атмосферата да остане у тебе завинаги.

VW - Tiguan Challenge

Снимка: Стефан Илиев

Утрото настъпва неусетно, а с него пристигат и нови задачи за деня. Първо получаваме информация за колоездачно събитие в Стара Загора. Приемаме предизвикателството да отразим това събитие в този ден и се отправяме към града за по-различни, но не по-малко вълнуващи емоции – свързани с колела, вместо с крила.

VW - Tiguan Challenge

Снимка: Стефан Илиев

Проверяваме локацията, на която ще се проведе състезанието в движение, а след това правим план за евентуален следващ прелет някъде около Сопот, където планираме да пренощуваме. Прогнозата за времето се оказва благодатна именно за следобедните часове, когато Стара Загора ще е останала далече зад нас.

Оказва се, че няма нужда дори много-много да умуваме накъде да поемем. Няколко парапланеристи бяха последвали полъха до Бузлуджа и мълвата, че може би днес това е най-добрата локация, започна да се разнася бързо и уверено от уста на уста. На място обаче времето се оказва непостоянно и още по пътя получаваме сведения, че може би няма да го бъде този полет – за някои локацията се оказала сполучлива, други обаче се „удавили”… И все пак – да пропуснем възможност, без да сме пробвали? Не, няма начин. Газ до старта и право нагоре!

В четири и половина следобед положението обикновено се свежда до „който летял, летял”, но очевидно не и за нашата скромна група. В небето над Бузлуджа се рее само едно единствено крило, осмелило се да излети. Решението му е правилно, защото условията се оказват толкова фантастични, сякаш по поръчка, че остава във въздуха цял час и още трийсет минути. Казва, че било върховно и че си струвало дори само това преживяване от целия ни уикенд. Но така е с вятъра – забравяш за всичко останало, когато накрая го догониш и нямаш търпение да те повика следващия път отново.

VW - Tiguan Challenge

Снимка: Стефан Илиев

Тогава пак за отрицателно време стягаш багажа. Преглеждаш набързо колата. Обаждаш се на няколко приятели или изобщо не се обаждаш на никого (знаеш, че вятърът ще повика и тях), проверяваш прогнозата (вече е възможно дори и в движение без в ръцете си да държиш телефон), затваряш очи, за да си представиш какво искаш да ти се случи… Тръгваш, вълнуваш се, летиш и накрая благодариш на вятъра, че е повикал именно тебе.


Viewing all 196 articles
Browse latest View live